Zastavení na cestě za kulturou po Českobudějovicku – rekonstrukce kostela sv. Jana Nepomuckého

Rekonstrukce kostela sv. Jana Nepomuckého v Českých Budějovicích

Kontakt:

Římskokatolická farnost u kostela sv. Jana Nepomuckého, Č. B.
Generála Svobody 421/12
370 01 České Budějovice

Telefon: 386 460 532
Webové stránky: www.jannepomuckycb.cz

Kostel sv. Jana Nepomuckého po opravě

Díky podpoře města, a regionálnímu operačnímu programu Jihozápad Evropské unie, se podařilo dokončit druhou etapu opravy kostela sv. Jana Nepomuckého v Českých Budějovicích.

Kostel se dočkal kompletní obnovy fasády, výměny střešní krytiny, nové elektroinstalace a elektronického zabezpečovacího systému. Právem se tak znovu stal hlavní dominantou jižní části tohoto města a díky zvelebení prostoru kostela a jeho okolí může opět sloužit bohoslužbám, místem konání přednášek, koncertů a společenských akcí.

Rekonstrukce kostela si vyžádala náklady ve výši 9,8 mil. Kč, z toho dotace ROP činila 8,2 mil. Kč, zbývající částka 1,6 mil. Kč představovala vlastní finanční podíl farnosti.

Na závěr bychom chtěli poděkovat slovy Mons. Josefa Kavaleho.

Děkujeme všem, kteří se na nynější generální opravě této dominanty Lineckého předměstí jakýmkoli způsobem podíleli, že v době tak obrovského rozmachu technického pokroku, který obdivujeme, nezapomínají na to, bez čeho se nedá plně žít: na krásu a etiku vůbec.“

Rekonstrukce kostela sv. Jana

Po loňské opravě fasády hlavní věže dostane českobudějovický kostel sv. Jana Nepomuckého mimo jiné i nový kabát.

Rekonstrukce, na kterou město ze svého rozpočtu přispívá půl milionem korun a spolufinancuje ji Evropská unie prostřednictvím regionálního operačního programu Jihozápad, se letos dostává do své druhé fáze, která potrvá až do listopadu. Kostel se dočká kompletní obnovy fasády, výměny střešní krytiny, nové elektroinstalace a elektronického zabezpečovacího systému.

„Cílem rekonstrukce je zvelebení prostor kostela a jeho okolí, aby v budoucnu mohl být využíván nejen pro bohoslužby, ale i jako místo konání přednášek, koncertů a dalších společenských akcí,“ přibližuje plány primátor Juraj Thoma.

Rekonstrukce má i symbolický význam, který vyzdvihuje duchovní správce farnosti Josef Kavale: „Já osobně se raduji, že ke svým stým ‚narozeninám‘, které oslaví v roce 2015, dostane kostel nový šat. Děkuji všem, kteří se na nynější generální opravě této dominanty Lineckého předměstí jakýmkoli způsobem podílejí, že v době tak obrovského rozmachu technického pokroku, který obdivujeme, nezapomínají na to, bez čeho se nedá plně žít: na krásu a etiku vůbec.“

Kostel v ulici Boženy Němcové stojí na mírném návrší mezi Vltavou a Malší. Jeho padesát metrů vysoká věž je třetí nejvyšší českobudějovickou věží a stala se dominantou jižní části našeho města. Základní kámen stavby byl slavnostně posvěcen 20. března 1914. V srpnu 1915 byl kostel již kompletně dokončen a v září téhož roku zasvěcen českému patronovi sv. Janu Nepomuckému.

Celkové ukončení stavebních prací: listopad 2011
Ukončení celého projektu: 20.12.2011

Související:

Video:

 

Fotogalerie:

  • Kostel sv. Jan Nepomuckého po opravě
  • Otevření kostela sv. Jana