Kristus byl vzkříšen!

23.04.2019 Miroslav Bína

18. – 21. 4. 2019, Diecéze českobudějovická; Uplynulé nejvýznamnější křesťanské svátky využili českobudějovičtí biskupové k obnovení kněžských slibů se spolubratry v kněžské službě a také k četným setkáním s věřícími, nejen při společném slavení Vigilie.

Oslava kněžství i příležitost k novému impulzu

Missa Chrismatis 18. dubna 2019 v katedrále sv. Mikuláše

Velikonočnímu triduu – vrcholu křesťanského liturgického roku předcházela mše svatá se svěcením posvátných olejů na Zelený čtvrtek. Tzv. Missa Chrismatis je především oslavou svátosti kněžství. Slavení eucharistie, při níž jsou posvěceny oleje, může pro kněze současně znamenat povzbuzení a nový impuls. „Vzpomeňme na okamžik, kdy jsme se rozhodovali následovat Krista, kdy jsme vyslovili své ,ano‘; neboť jsme uvěřili, že jedině on je tím, kdo ,má slova věčného života‘! (Jn 6,68). Právě tímto ,ano‘ započal u každého z nás niterný vztah lásky; můj vztah k němu a Jeho vztah ke mně“, připomněl diecézní biskup.

Fotogalerie

Velkopáteční obřady 19. dubna 2019

Odhodlání k následování Krista v tento den kněží potvrdili obnovením slibů, které vykonali v den kněžského svěcení. Život každého kněze je jimi navždy nerozlučně spojen s životem Krista. „Svěřil nám v eucharistii slavení vlastní oběti, a povolal, abychom ho následovali zcela specifickým způsobem. Učinil nás služebníky mezi lidmi. Máme a musíme být tam, kde je třeba léčit a obvazovat, kde je zapotřebí rozvazovat a osvobozovat, kde je třeba vykročit vstříc a pak i trpělivě doprovázet.“ V promluvě ke shromážděným kněžím a jáhnům otec biskup také odkázal na slova papeže Františka, že při kněžském svěcení se skrze svátostné pomazání sami stali balzámem, který má druhé hojit, utěšovat a přinášet jim pokoj. O přímluvu v jejich putování pak společně požádali Pannu Marii i patrony: sv. Mikuláše, Jana Nepomuckého a Jana Nepomuka Neumanna.

 

Kajícnost za viny církve

Kromě připomínky kněžského poslání je, podle biskupa Vlastimila Kročila, Missa Chrismatis také možností nově promýšlet texty z Písma, které se váží k této příležitosti (srov. LK 17,2). Právě uprostřed shromáždění kněží, jáhnů, ministrantů a věřících se vyjádřil k otázce nedávného suspendování kněze v naší diecézi, ze kterého zejména média necitlivě vytvářejí senzační téma, když celou společnost zahrnují informacemi o sexuálním zneužívání. Důrazně odsoudil jakékoli krytí, zastírání, zlehčování či toleranci a hovořil o potřebě omluvy obětem takového jednání, o potřebě jejich podpory a přijetí. „Pokusme se nyní přinést společně takovou duchovní oběť za ty viny, kterým církev nedokázala vždy dostatečně čelit nebo jim zabránit“, vyzval shromáždění kněží. Tomuto palčivému tématu otec biskup věnoval také část pastýřského listu diecézanům u příležitosti Slavnosti Zmrtvýchvstání Páně.

 

 

Biskup Vlastimil Kročil: Jsme s těmi, kteří dnes nesou kříž

Biskup Vlastimil Kročil vedl v Českých Budějovicích velkopáteční Křížovou cestu

Velkopáteční odpoledne se věřící shromáždili na českobudějovickém náměstí Přemysl Otakara II. Otec biskup Vlastimil Kročil zde vedl Křížovou cestu skrze jednotlivá zastavení, tvořená čerstvě tesanými dřevěnými kříži. Přes široké spektrum prožívání velikonočních tradic zůstává tento prvek doby postní a Velkého pátku neměnný.

Fotogalerie

Kromě připomínky jednotlivých momentů Ježíšova putování s křížem otec biskup vzpomenul rovněž ty, jež dnes prožívají utrpení, jsou bezbranní a utlačovaní. „Chceme myslet na všechny, kterým jsme kdy ublížili a kvůli našemu sobectví, musí snášet příkoří. My křesťané jsme přijali Ježíšovo poselství a i přes všechny své slabosti a nedostatky, se snažíme kráčet v jeho šlépějích. Víme, že cesta za Kristem není snadná, ale chceme na ní vytrvat po celý život“, řekl a zmínil také nespravedlivé posuzování, zesměšňování a pronásledování mnohých kvůli přihlášení se ke Kristu. „Pane, dej nám všem, abychom podobná příkoří a nespravedlnosti dokázali snášet s tebou a z lásky k tobě. I ty jsi byl nespravedlivě posuzován, pronásledován a odsouzen“, vyjádřil prosbu o sílu znovu vstát a jít dál za Pánem i sílu přiznat se k tomu, kdo je posmíván, koho druzí neuznávají nebo přezírají. „Pane Ježíši, dej nám sílu, abychom dokázali pomoci těm, kterými ostatní pohrdají, kterým se ubližuje, kteří jsou vysmívaní. Dej nám, Pane, odvahu, abychom se k tobě dokázali hlásit i v těžkých situacích a dokázali nést kříž s tebou.“

Zůstaňme pevní

V dnešní době není, podle biskupa Vlastimila Kročila, těžké ocitnout se v prostředí, které je vyplněno hrubými výrazy, oplzlými vtipy, dvojsmyslnými žerty. Často pak není daleko od slov k činům. Ten, kdo stojí stranou a nezúčastňuje se aktivně takové zábavy, stává se terčem opovržení a posměchu. „Pane, dej nám bdělost, abychom zůstávali vždy zásadoví a pevní. Dej nám odvahu být nezávislí na názorech či uznání druhých. I tobě se smáli, dělali na tebe hrubé poznámky, tupili tě. Možná i to zakusíme ve svém životě, ale i přes to přese všechno víme, že kdo vytrvá až do konce, bude spasen“, zaznělo během Křížové cesty.

 

 

Biskup Pavel Posád: Jsme pozváni k životu s Kristem

Velkopáteční obřady v Mirovicích

Události Svatého týdne prožil s věřícími ve farnostech Mirovice a Březnice také světící biskup Pavel Posád. „Velikonoční svátky jsou velikým darem pro každého člověka. Znovu nám dávají zakusit a prožít vlastní smysl našeho života. Uvědomujeme si, že náš pozemský život není to jediné, co nám bylo darováno, že jsme pozvání k životu s Kristem ve věčnosti. Jestliže jsme s Kristem spojení darem křtu, máme v sobě vlastně už zárodek nesmrtelnosti, zárodek věčného života v Boží blízkosti, v Boží náruči. To znovu prožíváme“, řekl otec biskup.

Zvláště velký pátek je podle něj připomenutím toho, že Kristus za nás zemřel, že svou smrtí naši smrt přemohl a zároveň posvětil. „Jestliže Kristus zemřel a vstal z mrtvých, tak také my máme naději, že vstaneme z mrtvých. Kristovo vzkříšení, které prožíváme onu velikou noc, je zároveň radostí našeho osobního vzkříšení“, poukázal biskup Posád na prožívání velikonoc, které zdaleka není formální, nýbrž má veliký význam pro osobní život každého člověka.

„Každému z vás přeji, abyste v tomto duchu prožili ještě čtyřicet následujících velikonočních dnů, až do Kristova Nanebevstoupení a seslání Ducha Svatého. Aby v nás vyrostla hluboká radost ze smyslu a daru života, který nekončí smrti, ale který má úžasné vyvrcholení v životě budoucím. Přeji všem požehnané dny letošní velikonoční doby “, popřál věřícím.

Fotogalerie

(Autor článku: Miroslav Bína)