Požár kostela v Chlumu u Třeboně

27.03.2024 Petr SAMEC

V pondělí 25. března před šestou hodinou večer byl hasičům nahlášen požár kostela Nanebevzetí Panny Marie v Chlumu u Třeboně. Hasiči zasáhli velmi rychle a profesionálně: během hodiny byl požár pod kontrolou. Hasiči rozebírali střechu a dohašovali až do pozdních nočních hodin a po celou noc pak požářiště hlídali. Druhý den požářiště prohlédli a provizorně zajistili střechu proti zatékání. Farnost od nich převzala místo zásahu 26. března odpoledne.

Foto: Magdalena Horváthová

Oheň vznikl v prostoru boční lodě kostela na kůru u varhan. Příčinou požáru byl pravděpodobně technický problém, cizí zavinění bylo vyloučeno. Vážně byly poškozeny varhany a boční loď kostela, tj. část krovu, stropů a podlahy. Z interiéru podařilo zachránit prakticky celý mobiliář díky včasnému zásahu hasičů. „Celý interiér kostela je ale silně znečištěný sazemi a popelem, a to včetně omítek, obrazů, soch, nástěnných maleb a nedávno restaurovaných částí mobiliáře: hlavního oltáře (2015–2018), 5 kusů věčných světel (2019), kazatelny (2020–2021) a 4 soch církevních učitelů v životní velikosti (2022),“ upřesnila Bc. Magdalena Horváthová, vikariátní stavební technička, která byla na místě požáru po celou dobu zásahu.
Interiér bude potřeba vyčistit a zrestaurovat a také bude nutné v kostele instalovat nové rozvody elektřiny. Celkovou výši škody zatím nelze přesně určit, ale předběžný odhad je 15 mil. Kč. „V tuto chvíli je nejdůležitějším úkolem oprava střechy, na které již pracujeme. Řemeslníci by na střeše mohli začít pracovat již ve druhé polovině dubna 2024,“ dodala paní Horváthová.

Foto: Magdalena Horváthová

Foto: Magdalena Horváthová

Místo požáru navštívil v úterý ráno také diecézní biskup Vlastimil Kročil. „Chci velmi poděkovat za vynikající zásah všem hasičům, kteří pracovali s mimořádným úsilím a profesionalitou. Především díky nim se podařilo zachránit většinu cenného vybavení kostela,“ řekl otec biskup. Na likvidaci požáru se podílelo celkem devět jednotek hasičů, konkrétně SDH Chlum u Třeboně, SDH Suchdol nad Lužnicí, SH ČMS – Sbor dobrovolných hasičů Stráž nad Nežárkou, SDH Rapšach, SDH Branná, SDH Žíteč, SDH Hamr, HZS Jihočeského kraje – Požární stanice Třeboň a HZS Jindřichův Hradec. Mons. Kročil ocenil i další lidi, kteří pomáhali na místě požáru: „Mé poděkování patří i Policii ČR – zvláště policistům obvodního oddělení Suchdol nad Lužnicí, kteří na místě pomáhali a dohlíželi na bezpečí a pořádek po celou dobu od 25. března večer až do odpoledne 26. března. A zvláštní poděkování si zaslouží paní Jitka Bednářová, starostka městyse Chlum u Třeboně, za pomoc při záchraně mobiliáře, celonoční péči o zasahující hasiče a policisty a za její neuvěřitelnou vstřícnost při zvládnutí tohoto neštěstí. Za pomoc děkuji samozřejmě i všem dalším lidem, kteří se na záchraně kostela podíleli.“

V neděli 14. dubna na 3. neděli velikonoční bude vyhlášena kostelní sbírka ve všech farnostech českobudějovické diecéze. Výtěžek sbírky poslouží na opravu poškozeného interiéru kostela v Chlumu u Třeboně.

Městys Chlum u Třeboně pořádá Veřejnou sbírku pro obnovu kostela Nanebevzetí Panny Marie, který byl poničen požárem. Kostel Nanebevzetí Panny Marie je v majetku Římskokatolické farnosti Chlum u Třeboně, která se k veřejné sbírce připojuje. Sbírkový účet je otevřen do 31. 3. 2025. Příspěvek můžete zaslat na účet České spořitelny:   7778888399/0800. Dokument o vyhlášení Veřejné sbírky najdete ZDE.

Bohoslužby se v kostele Nanebevzetí Panny Marie nebudou konat, dokud nebude kostel opraven. Věřící z chlumecké farnosti budou dočasně využívat pro bohoslužby kostel sv. Marie Magdalény v Majdaleně. Bohoslužby se tam budou konat každý týden.

Foto: Magdalena Horváthová

Přiložené soubory