PŘEHLED POSTNÍCH A VELIKONOČNÍCH AKCÍ PASTORAČNÍHO STŘEDISKA

17.02.2021 Petr SAMEC

Pastorační středisko při Biskupství českobudějovickém připravilo řadu projektů, které můžete v nadcházejícím období využít ve vašich farnostech.

 

POPELEČNÍ STŘEDA PRO DĚTI (ON-LINE)

Diecézní centrum pro mládež společně s Pastoračním střediskem připravilo pro děti on-line Popeleční středu. Rádi bychom dětem přiblížili postní dobu a motivovali je prostřednictvím video příběhů, bohoslužby slova s otcem Tomasem van Zavrelem a diskusí se soutěží ve skupinkách. 

Začátek: 17. února v 18:00 na YouTubeProlidi.online 

Diskuse pro přihlášené: 19:00 – 20:00 v aplikaci Teams

 

POSTNÍ VÝZVA PRO DĚTI

Diecézní centrum pro mládež připravilo na každý týden video – Postní VÝZVU pro děti. Program a další informace najdete na odkazu ZDE. Jednotlivé VÝZVY se budou postupně objevovat každou sobotu od 20. 2. až do neděle Zmrtvýchvstání Páně na YouTubeProlidi.online

 

POŠLI PODRAV OSAMĚLÝM, NEMOCNÝM A JEJICH PEČOVATELŮM

Na základě zkušeností před Velikonocemi a Vánocemi v minulém roce, kdy děti posílaly obrázky a přání pro babičky, dědečky, nemocné i pro ošetřující personál, prosíme i nyní v postní době děti o pomoc: 

Děti, namalujte obrázek o velikosti A4 s velikonoční tematikou. Na obrázek připište své jméno a velikonoční přání nebo poděkování. Můžete se zaměřit na staré a nemocné lidi nebo na ty, které se o ně starají. Spolu s rodiči nám obrázek pošlete jako sken nebo fotku na katechetky@bcb.cz, případně můžete papírový originál doručit na adresu Pastorační středisko, Kanovnická 12, 370 01 České Budějovice.

 

DĚTSKÝCH 40 DNÍ S BIBLÍ

Jako plod naší lednové ekumeny dáváme k dispozici krásnou věc z dílny našich evangelických bratří. Materiál je určený pro rodiny s dětmi a je krásně zpracovaný. Celý text najdete na odkazu ZDE.

 

KATECHEZE K POSTNÍ DOBĚ

Pastorační středisko připravilo katechezi o postní době. Vytvořili jsme playlist s postní dobou, kde najdete různé inspirace pro postní dobu od nás i z jiných zdrojů. Ke zhlédnutí je na YouTubeProlidi.online.

 

PRŮVODCE POSTNÍ DOBOU

Mgr. Markéta Grillová nám připravila další „cestičku“, tentokrát na postní dobu s názvem Průvodce postní dobou. Úvodní texty najdete ZDE a pracovní listy ZDE.

 

AŤ NAŠE VÍRA ROSTE I VE FARNOSTI 

Tato akce je inspirovaná otcem Rafaelem Kacou a navazuje na jeho skvělý projekt s vánočními hvězdami. Více najdete na odkazu ZDE.

 

POSTNÍ PODCASTY SVATÉHO TÝDNE A RADOSTNÉ POSELSTVÍ VELIKONOČNÍHO OKTÁVU 

Každý den Svatého týdne nabídne Iva Hojková jedno zamyšlení, které lidem pomůže prohloubit prožívání této doby. Postní podcasty se pak přehoupnou do velikonoční radosti a pak ještě po celý Velikonoční oktáv si můžete každý den poslechnout jeden díl vyzývající k zamyšlení nad velikonočními událostmi plnými naděje, pokoje, radosti, lásky a vítězství nad zlem a smrtí. Tento podcast naleznete na YouTubeProlidi.online (odkaz začne fungovat na Květnou neděli).

 

KŘÍŽOVÉ CESTY PRO DĚTI I DOSPĚLÉ

VENKOVNÍ KŘÍŽOVÁ CESTA S FARNOSTÍ A PŘECE INDIVIDUÁLNĚ

V mnoha farnostech jsou věřící zvyklí modlit se spolu v postní době venku křížovou cestu. To bohužel v této době tak dobře nepůjde. Ale můžete se inspirovat jindřichohradeckou farností, která propojuje online způsob s klasickou metodou. Neobvyklou možnost prožití křížové cesty můžete realizovat venku třeba u kapliček od Popeleční středy po celou postní dobu pro všechny zájemce, především z řad dětí. U každého zastavení může být schovaná schránka s krátkým zamyšlením, modlitbou a úkolem pro děti. Celé texty této křížové cesty s modlitbami, písněmi a instrukcemi můžete zveřejnit také na webových stránkách farnosti (v případě jindřichohradecké farnosti je to na stránkách proboštství i s nazpívanými písněmi, které byli lidé zvyklí zpívat společně). Texty můžete také umístit např. do červených obalů na hřbitovní svíce, kde budou stočené v igelitu místo svíčky, aby byly nenápadné a nikdo je neničil a neodnášel (podle zkušeností jindřichohradecké farnosti). Přejeme hluboký a nevšední zážitek nejen dětem.

KŘÍŽOVÁ CESTA PROTI STRACHU

Situace aktuálního zápolení s virovou pandemií, informace o jejím průběhu a příbězích konkrétních lidí přináší řadu otázek. Pokusili jsme se připravit modlitbu křížové cesty tak, aby mladším a starším, rodičům i dětem nabídla možnost v rozhovoru s Bohem hledat odpovědi. Nabízíme možnost společné modlitby, která chce nabídnout naději. Ježíšův příběh totiž smrtí nekončí. Materiál najdete na odkazu http://www.mojeduha.cz/clanky/vir_kc

KŘÍŽOVÁ CESTA PRO DĚTI od Ludmily Tröstlové: najdete na odkazu ZDE.

KŘÍŽOVÁ CESTA PRO DOSPĚLÉ od Ludmily Tröstlové: najdete na odkazu ZDE.

 

DALŠÍ AKCE, KTERÉ JIŽ PROBÍHAJÍ NEBO SE CHYSTAJÍ NA PASTORAČNÍM STŘEDISKU:

Přiložené soubory