Poslední rozloučení s hrdinou Kamilem Benešem proběhlo s vojenskými poctami

16.08.2018 Miroslav Bína

16. 8. 2018, Hluboká nad Vltavou; Za početné účasti veřejnosti se dnes rodina Kamila Beneše rozloučila s padlým hrdinou – jedním ze tří vojáků, kteří se na misi v Afghánistánu stali 5. srpna obětí sebevražedného útoku. Úctu mu vzdali také vojáci z táborského praporu, představitelé armády a zástupce české vlády.

Zádušní mši za Kamila Beneše celebroval biskup Pavel Posád; snímky M. Bína / BCB

Smuteční obřad proběhl se všemi vojenskými poctami, včetně vypálených salv a české hymny. Po zádušní mši svaté v hlubockém kostele sv. Jana Nepomuckého se na poslední cestu vůz s Kamilem Benešem vydal v doprovodu pěšího průvodu.

„Každé loučení s milovaným člověkem je vždy těžké a bolestné. O to bolestnější je loučení v okamžiku smrti. Ježíš Kristus říká v evangeliu, že ‘nikdo nemá větší lásku, než ten, kdo položí svůj život za druhé‘. A láska je silnější než smrt. Láska přemáhá smrt“, řekl k události otec biskup Pavel Posád, který celebroval zádušní mši svatou.

„Loučíme se s člověkem, který naprosto vědomě věděl, že stojí ve službě lásky pro druhé. Voják vždy brání svou vlast i její obyvatele, i když slouží zdánlivě daleko od své země. Tím, že bojuje se zlem v nejrůznější podobě, brání dobro, život a nasazuje se pro náš pokojný život“, poznamenal biskup Posád a připomněl dva druhy naděje: „Naděje lidská a křesťanská. Lidská naděje je však křehká. Křesťanská naděje je naděje za smrtí, je to naděje na život věčný. Ať nás potěší, že tuto naději náš zemřelý pan Kamil Beneš v sobě živil a posiloval. Více chval o jeho životě není potřeba povídat!“

Náčelník generálního štábu Armády ČR Aleš Opata již v minulém týdnu řekl, že armáda chce útok, při němž zahynuli čeští vojáci, důkladně vyšetřit. Všichni tři vojáci sloužili u mechanizovaného praporu v Táboře. Ministr obrany Lubomír Metnar povýšil padlé vojáky do hodností štábních praporčíků. Medailí Za hrdinství je pak 28. října, v Den vzniku samostatného československého státu, in memoriam vyznamená prezident Miloš Zeman.

Českobudějovický diecézní biskup Vlastimil Kročil po tragické události vyzval věřící k modlitbě a za padlé vojáky celebroval v Římě, kde aktuálně pobývá, mši svatou.

(Autor článku: Miroslav Bína)

Zpráva Rádia Proglas: Přelet letadel i vyzvánění zvonů připomnělo památku zesnulého vojáka