ZÁBOŘÍ: žehnání obnoveného kříže

13.10.2023, Záboří u Protivína, Autor: archiv Petra Pavla Hanuse

Obnovený kříž v pátek 13. října 2023 požehnal a duchovním slovem doprovodil P. Mgr. Petr Maxmilián Koutský CFSsS z Kongregace bratří Nejsvětější Svátosti, okrskový vikář píseckého vikariátu. Slavnosti se zúčastnili i členové SDH Záboří.

Kříž původně ke cti a chvále Boží věnovali František a Kateřina Dortovi v roce 1876, což dokazuje litinový nápis na dochované ceduli. Kříž byl původně umístěn v Protivíně na svahu z pravé strany před mostem přes řeku Blanici směrem na náměstí. Při modernizaci mostu v 70. letech 20. stol. hrozilo kříži zničení. Naštěstí se tehdy jeho záchrany ujali dobrovolní hasiči ze Záboří a kříž přestěhovali na nynější místo – tedy nad silnici z osady Záboří do osady Těšínov (u Protivína).

Litinový žebrovaný kříž byl značně zanedbán. Je poměrně vysoký (3,5 m) a stojí na masivním žulovém soklu s vysekanými nikami (vpředu se symbolem eucharistie). V nice na pravé straně soklu je vidět nepatrný nečitelný nápis. Na kříži je umístěna litinová cedulka INRI a velký litinový korpus Ježíše Krista (40 kg!). U paty kříže je sousoší Panny Marie a evangelisty Jakuba.

Obnovu kříže provedl heřmaňský kostelník Petr Pavel Hanus. Práci zahájil 19. února 2023 a ukončil 8. října 2023. Podrobné informace o opravě tohoto kříže najdete ZDE.

Informace o dalších asi 50 křížích, které obnovil pan Petr Pavel Hanus, jsou dostupné na www.obnovakrize.cz

Text: Petr Samec s využitím informací z webu obnovakrize.cz