SETKÁNÍ PŘÁTEL ČASOPISU DUHA PMD II. – další fotografie

22.8.2020, Putim, Autor: Stanislav Pospíšil / Člověk a víra

Dne 22. srpna 2020 zamířily rodiny s dětmi, katecheté se svěřenými dětmi, jednotlivci i větší skupiny, ale i otec biskup Pavel Posád a ředitel Radia Proglas P. Martin Holík do Putimi u Písku. Mohli přijet obdivovat vesnici jako takovou a hledat místa spojená s dobrým vojákem Švejkem, navštívit statek Jana Cimbury nebo obdivovat gotický kostel sv. Vavřince, který připomíná, že Putim tady byla dříve než sousední Písek. Přihořívá až u posledního zmíněného místa. V místním kostele v sobotu ve 12.00 zněl nácvik písní na bohoslužbu s rodinou Krejčích z Brna, v zákristii se chystali kněží s o. Cyrilem Havlem a kostel se zaplňoval poutníky. Šestým rokem se tady takto začíná setkání přátel Duhy a Papežských misijních děl.

Pouť se odehrává u dobrých hostitelů, kteří jsou každým rokem lépe připraveni na trochu vyhládlé děti i dospělé. K tradičním bodům programu tedy patří oběd připravovaný na farním dvoře, při němž je možné společně posedět a popovídat. Dospělí mohou zůstat společně a nebyli bychom na setkání dobrého dětského časopisu, kdyby chyběl program pro děti. V dolní části zahrady pod farou se odehrává už během oběda střelba ze vzduchovky na dokonalé pouťové růže z dílny rodiny Čapkových. Občas se objeví slzy, které zažene třeba hodný kamarád, který pomůže růžičku pro maminku získat, a rozhodně se tu bojuje do úplného vyhlazení střelnice.

Na dvoře se vyrábějí voňavé svíčky z včelích pláství, hází se míčem nebo přetahuje lanem. Každý si může vyrobit zdobený kolíček pro radost a třeba jeden ponechat do Misijního jarmarku na vedlejším stole, aby tak přispěl svou troškou na misie. Nechybí tu ani nabídka titulů nakladatelství Petrinum nebo letáky a balonky Radia Proglas, které chvíli hlídá sám pan ředitel a poté proglasový kapr.

Po kávě mohou dospělí využít nabídku diskuze s otcem biskupem Pavlem v kostele, děti si dál hrát na dvoře nebo navštívit putimskou soukromou ZOO. Čas plyne v příjemném objevování dalších starých i nových známých, radosti ze setkání, rozhovorech a pro někoho i při společném mytí nádobí nebo přenášení lavic na odpolední koncert. Také kvůli němu se tu možná objevil P. Holík, zpívat a hrát totiž bude Luděk Strašák z Proglasu spolu se svými dětmi. K dispozici bude i CD s názvem Písně z korontény. V duchu vtipného nadpisu se nesou všechny texty písní. A rodičům se při poslechu čistého přednesu čtyř Strašákovic dětí honí hlavou, jak dobře tato rodina čas korontény využila.

Svatý Vavřinec a modlitby živého růžence drželi mraky důrazně naznačující blížící se bouřku na uzdě do úplného konce setkání. Ještě bylo možné společně sklidit stoly, stany, nádobí i propagační materiály pod střechu a do aut a v klidu se rozloučit. Bohu díky! Tak 21. srpna 2021 na shledanou!

Text: Hana Koukalová