ROJICE U RADOMYŠLE: Žehnání obnoveného kříže

30.9.2023, Rojice u Radomyšle, Autor: Petr Eliáš

V sobotu 30. září 2023 požehnal obnovený kříž u osady Rojice (u silnice z Rojic na Velkou Turnou) P. Mgr. Jan Doležal, okrskový vikář Vikariátu Strakonice. 

O obnovu kříže se zasloužil Petr Pavel Hanus, kostelník heřmaňský. Tento kříž pochází z roku 1857 a ještě před několika měsíci byl ve velmi špatném stavu: dochovala se z něho pouze žulová část, přičemž horní žulová hlava byla značně popraskaná vlivem povětrnostních vlivů a působením zatékající vody a mrazu. Žulové části kříže byly silně znečištěné, téměř černé. Žulové schody byly zcela zarostlé vegetací a pokryté nánosy zeminy. Podrobné informace o obnově tohoto kříže najdete ZDE. Oprava trvala od 15. dubna do 1. září 2023 a její krásný výsledek si můžete prohlédnout v této fotogalerii.
Pan Hanus se obnově zničených (a dnes často zcela zapomenutých) křížů a Božích muk v krajině na pomezí okresů Strakonice, Písek a České Budějovice věnuje od roku 2012. Za tu dobu obnovil asi 50 křížů a ve svém úsilí chce pokračovat i nadále. Na konci roku 2023 by se měl s pomocí Boží dostat na číslo 56 obnovených křížů. Podrobné informace o všech křížích, které Petr Pavel Hanus obnovil, najdete na www.obnovakrize.cz.

Foto: Petr Eliáš

***

POZVÁNKA 

V pátek 13. 10. 2023 od 16 hodin zveme všechny na poslední letošní žehnání obnoveného kříže do Záboří u Protivína (u silnice směrem na Těšínov).