NEPOMUK: Návštěva brazilské delegace

10.10.2022-17.10.2022, Nepomuk, Praha, Plzeň, Autor: Pavel Motejzík

Od 10. do 17. října pobývala v Nepomuku skupina čtyř mladých brazilských studentů, kteří výlet do České republiky získali jako odměnu svého brazilského města São João Nepomuceno za nejlepší výsledky v kurzu českého jazyka, který absolvovali dálkově od podzimu 2019. Byli to Thiago Vitoi Ghetti, student lékařské fakulty; Lucas dos Santos Duarte, student práv; César Cruz Pereira Sousa, student pedagogické fakulty a Matheus de Freitas Itaborahy, student farmacie a biochemie.

V jejich bohatém programu byla například návštěva Praha, kde si hosté prohlédli katedrálu sv. Víta s náhrobkem sv. Jana Nepomuckého, královskou hrobku, palác arcibiskupa a setkali se i bývalým velvyslancem v Brazílii panem Ing. Jiřím Havlíkem, který stál u zrodu partnerství měst Nepomuk a São João Nepomuceno. V dalších dnech se uskutečnila prohlídka zámku v Blatné a Plzně. Studenti též absolvovali exkurzi v Nepomuku, včetně všech jeho hlavních památek, muzeí a školy, návštěvu Zelené Hory i okolí města.

V sobotu 15. října proběhl česko-brazilský večer, kterého se účastnili významní hosté, včetně Danila Zimbrese tajemníka brazilské ambasády v Praze, Ernandese José da Silva, starosty města São João Nepomuceno; Ing. Pavly Havrlíkové, budoucí velvyslankyně České republiky v Brazílii či Ing. Petra Polakoviče, ředitele Muzea vystěhovalectví do Brazílie. Vystoupil sbor Canto nepomucenum, Dětský soubor Pšeničky, Jana da Conceição a brazilští umělci Cleverson Cabral a Ricardo Itaborahy. Během pobytu brazilské skupiny bylo předáno pět svatojánských křížů „Most mezi národy“, udělovaných za upevňování dobrých vztahů a kultu sv. Jana Nepomuckého ve světě. Velký aplaus sklidilo divadelní představení Márcia Sabonese pro děti ZŠ Nepomuk. Brazilští umělci rovněž doprovodili nedělní mši svatou 16. října v Nepomuku.

Text: Pavel Motejzík