CHROBOLY: 120 let od vysvěcení kaple Panny Marie Lurdské

8.7.2023, Chroboly, Autor: Petr Jan Juhaňák

V sobotu 8. července si chrobolští společně s poutníky z celého prachatického regionu připomněli na tradiční Malé lesní pouti 120 let od prvního vysvěcení kaple Panny Marie Lurdské, která se nachází uprostřed lesa za hlavním kostelem v Chrobolech.
Mimořádně krásnou a slavnostní mši svatou s tématem vysvěcení kostela pro všechny přítomné odsloužil otec Petr Plášil, prachatický vikář. V promluvě vzpomenul na všechny ty, kteří kapli vybudovali i na ty, kteří se o ní kdy s láskou starali. Po skončení mše svaté se všichni mohli u kaple občerstvit různými dobrotami, které připravily šikovné ruce našich maminek, sestřiček, kamarádek a spřízněných duší. Jim všem patří opravdu velký dík za úžasnou podporu a pomoc. Letos bylo občerstvení obohaceno o grilované klobásy, kávu či studené pivo.
Hned poté následoval další občerstvovací chod v podobě hudebního vystoupení na zbrusu novém pódiu, které před kaplí vybudoval pan Jan Vagner z Chrobol. Představil se plzeňský FLAŠKINET, který je označován jako světový unikát ve hře na lahve naplněné vodou a elektrickou kytaru. Vystoupení FLAŠKINET bylo naprosto úžasné. Duo ve složení Ondřej Hrách a Jakub Šmaus vykouzlilo úsměv snad u všech přítomných. Ve svém hodinovém vystoupení zahráli široký repertoár skladeb od klasické, vážné i duchovní hudby až po zcela moderní a dětské skladby. Přítomní tak mohli zaslechnout Smetanovu Vltavu, Malou noční hudbu či Ave Maria. A za malý okamžik zaznívaly znělky různých večerníčků, ze kterých se těšily především děti. Samozřejmě následoval velký aplaus, který udělal velikou radost účinkujícím.
Během koncertu byla přítomným představena nová vystřihovánka místní kaple a také vůbec první vydaná brožurka s historií tohoto svatého místa. Obojí si mohli návštěvníci zakoupit ve stánku.
To vše a mnohem víc nabízel romantický prostor s naší kaplí. Pramen „zázračné“ vody poskytoval v horkém dni nejen osvěžení, ale stal se skutečnou oázou přátelství, radosti a štěstí.

Petr Jan Juhaňák, organizátor poutí v Chrobolech