Vzdělání musí kultivovat také duši

02.09.2019 Miroslav Bína

2. 9. 2019, České Budějovice; Začátek školního roku znamená něco nového také pro 123 studentů, kteří si jako další vzdělávací etapu zvolili studium na Biskupském gymnáziu J. N. Neumanna. V kostele sv. Rodiny je přivítal otec biskup Vlastimil Kročil.

Biskup Vlastimil Kročil povzbudil nové studenty; snímek: Miroslav Bína

„Objevují se před vámi nové vztahy, další výzvy a možnosti. Kromě získávání nových poznatků však chceme myslet také na kultivaci vaší duše, což je neméně důležité. Nebojte se tohoto nového začátku,“ řekl studentům otec biskup Vlastimil Kročil. Biskupství českobudějovické se podle něj jako zřizovatel trvale zasazuje o vytvoření co nejlepších podmínek pro studium na gymnáziu.

Standardně výborné výsledky

Ředitel gymnázia Martin Maršík novým studentům poděkoval za výběr biskupského gymnázia pro další studium, když připomněl nadprůměrné výsledky zdejších absolventů. V rámci letošních maturit se BIGY mezi českobudějovickými gymnázii umístilo na prvním místě v českém, anglickém a německém jazyce. Druhou příčku pak obsadilo v matematice.

Absolventi BIGY standardně získávají vysoký počet mezinárodních jazykových diplomů, v návaznosti na to se gymnázium stalo testovacím centrem Cambridgeské univerzity. „Letos zahájíme proces vedoucí k získání akreditace pro Základní uměleckou školu. Spustili jsme také projekt eko-škola. Věřím, že zde studenti stráví příjemný školní rok,“ řekl Martin Maršík.

Studenti šestiletého studijního programu; snímek: Simona Jíchová

Ve volném čase mohou studenti využít nabídku Domova dětí a mládeže. „Naše gymnázium vám může nabídnout mnoho možností také při využití volného času, nejen sportem či kulturou. Nezoufejte, pokud zaznamenáte počáteční studijní problémy. Budou spojené s přechodem do nového prostředí střední školy a v tu chvíli vám chceme být nápomocni“ vzkázal studentům Martin Maršík.

Nové studovny a služby

Studium na BIGY v letošním školním roce zpříjemní nová studovna, která vznikla ze školní knihovny. Přibyly i zásuvky pro dobíjení mobilních telefonů a notebooků. Z původní učebny informatiky, kterou loni nahradily hned dvě nové učebny v podkroví, vznikla zcela nová třída. Na první pohled však příchozí zaujme nová recepce.

Studenti čtyřletého studijního programu; snímek: Simona Jíchová

„Chtěli jsme soustředit služby studentům na jedno místo a tím zvýšit pro ně komfort služeb. Studenti zde získají potvrzení o studiu, najdou tu náhradní klíče do svých šatních skříněk nebo si budou moci zapůjčit kancelářské potřeby. Primárním úkolem recepce však zůstává ostraha školy, kterou jsme vybavili i moderním kamerovým systémem,“ přiblížil záměr ředitel Martin Maršík.

Ve školním roce 2019/20120 zahájilo na gymnáziu studium 30 studentů osmiletého, 44 šestiletého, 20 šestiletého bilingvního a 29 čtyřletého studijního programu. Gymnázium aktuálně navštěvuje 1200 studentů.

(Autor článku: Miroslav Bína)

Čtěte také: Od září na CZŠ moderněji, zábavněji, zajímavěji