V Rudolfově dokončili čtyřletou obnovu kostela sv. Víta

10.02.2015 Redakce

Rudolfov (Českobudějovicko) 10. února (ČTK) – V jednom z největších kostelů na jihu Čech, v Rudolfově na Českobudějovicku dokončili čtyřletou obnovu interiérů. Předcházely jí odvodnění budovy, rekonstrukce podlah a střechy i svěcení nových zvonů. Návštěvníci teď mohou nově obdivovat výmalbu, osvětlení či ručně kovanou mříž u vstupu. ČTK to řekl koordinátor projektu z rudolfovské farnosti Milan Třebín.
    „Kostel chátral vlivem vysoké vlhkosti. Během první etapy jsme provedli celkovou opravu elektroinstalace, sanační opatření a renovovali jsme poničené zdivo a omítky interiéru. Také jsme rekonstruovali podlahy a krov střechy. Ve druhé etapě jsme se pustili do výmalby, vnitřního osvětlení a úpravu interiéru jsme završili instalací originální vstupní kované mříže,“ upřesnil Třebín.
    První etapa vyšla na necelý milion korun, druhá pak na 480.000 korun. Na obě etapy poskytla dotaci Místní akční skupina Hlubocko – Lišovsko. Farnost na opravu kostela žádala o evropskou dotaci, ale nebylo jí vyhověno, tak se farníci pustili do práce sami. Na obnově místní památky odpracovali stovky hodin, a ušetřili tak investorovi statisíce korun.
    Kostel sv. Víta v Rudolfově je kulturní památkou a dominantou města. Vystavěn byl jako renesanční s prvky gotiky v letech 1556 až 1583, původně jako protestantský. V letech 1765 až 1766 byl barokně přestavěn. V kostele se konají pravidelné bohoslužby, pravidelně se zde scházejí věřící k pobožnostem, slouží i k pořádání nejrůznějších společenských akcí. V kostele bývala gotická socha Madony, jedna z nejstarších v Čechách, dnes o ni pečuje Alšova jihočeská galerie.
    Rudolfov vznikl v roce 1585, kdy císař Rudolf II. udělil hornickému městečku rozsáhlá privilegia díky těžbě stříbra. Dnes má 2500 obyvatel.
    mi hj