Týden duševního zdraví je v plném proudu

08.10.2018 Miroslav Bína

8.– 12. 10. 2018, České Budějovice; Iniciativa chce přiblížit veřejnosti témata spojená s duševním zdravím. Městská charita České Budějovice a její služba pro lidi s duševním onemocněním DOMINO i letos slaví pestrým celotýdenním programem.

Jedním ze zařízení, které cílí na podporu lidí s duševním onemocněním, je i služba DOMINO při Městské charitě České Budějovice. Jeho posláním je podporovat, udržovat a rozvíjet soběstačnost a samostatnost lidí s duševním onemocněním tak, aby mohli zůstat ve svém přirozeném prostředí, rozvíjet své schopnosti a dovednosti, uplatnit se na trhu práce a začlenit se do běžné společnosti.

Program Týdne pro duševní zdraví začal 8. října dopoledne, v tělocvičně Domova mládeže U Hvízdala, Ředitelským turnajem v integrované Boccie, hrou podobnou oblíbenému pétangue, kterou mohou hrát sportovci bez rozdílu handicapu.

V úterý 9. října proběhne přímo v Dominu (Jizerská 4, v areálu MŠ, sídliště Vltava) od 9 do 18 hodin workshop s názvem Keramická dílna pro veřejnost. Každý návštěvník si může zkusit vyrobit hrneček, misku nebo ozdobu.

Středeční odpoledne, 10. října patří v 16 hodin vernisáži výstavy „Z duše“ v křížové chodbě kláštera na Piaristickém náměstí. Můžete vidět obrazy autorů Zdeňka Veselého, přečíst si básně Františka Karáska a zasmát se u kreslených vtipů Pavla Tůmy. Shlédnout ji můžete do 30. října. „Rádi bychom touto cestou poděkovali Biskupství českobudějovickému, které nám bezplatně poskytlo prostory pro výstavu“, uvedla vedoucí služby Běla Třebínová.

V pátek 12. října se v Dominu bude konat pro klienty této služby a pozvané hosty kulinářská show ve spolupráci s kulinářem Petrem Stupkou.

Během života se s problémy v duševním zdraví setká každý čtvrtý Čech. Paradoxně navzdory tomu by se tři lidé z pěti styděli před svým okolím přiznat, že vyhledali odbornou pomoc. S podobnými předsudky již téměř třicet let bojují Týdny pro duševní zdraví, v jejichž rámci se po celé republice koná řada kulturních a osvětových akcí. „Program chce přiblížit široké veřejnosti osobní zkušenosti lidí s duševním onemocněním, možné způsoby prevence duševních onemocnění i aktivity organizací, které působí v sociálně-zdravotní oblasti“, doplnila Martina baráková z českobudějovické diecézní charity.

Rozmanitý program v rámci Týdnů pro duševní zdraví probíhá každoročně od 10. září do 10. října, tedy dne, který je Světovým dnem pro duševní zdraví. Světová zdravotnická organizace (WHO) letos stanovila jako hlavní téma tohoto dne Mládež a duševním zdraví v měnícím se světě.

(Autor článku: Miroslav Bína; zdroj: Městská charita Č.B., tdz.cz)