Svatojánské mosty 2024 – oceněná díla

17.05.2024 Petr SAMEC

V těchto dnech probíhá v nepomuckých galeriích výstava dětských prací zaslaných do mezinárodní soutěžní přehlídky dětského výtvarného projevu Svatojánské mosty. Letos se konal již druhý ročník této soutěže. První ročník se uskutečnil v roce 2021 u příležitosti 300. výroční blahořečení sv. Jana Nepomuckého.

Kompletní přehled výsledků soutěže najdete v článku na odkazu ZDE. Výběr oceněných prací ze všech 7 kategorií si můžete prohlédnout na konci článku.

Svatojánské mosty propojují mladou generaci v různých zemích světa na základě odkazu svatého Jana Nepomuckého a pomáhají překonávat vzdálenost mezi lidmi nejen v geografickém, ale i v přeneseném smyslu. Prostřednictvím životního příběhu svatého Jana děti poznávají křesťanské kořeny evropských i mimoevropských zemí. Pozvánky a propozice obdržely různé organizace v České republice a v partnerských městech Nepomuka v Litvě, Polsku, Německu, Chorvatsku, Nizozemsku, na Slovensku a na Moravě.
Základním tématem přehlídky je „Symbolika mostu mezi člověkem a Bohem, mezi lidmi i mezi národy“. V jednotlivých ročnících se vyhlašuje také aktuální téma související s životem sv. Jana, jeho atributy či patronáty. Pro rok 2024 bylo vyhlášeno aktuální téma Voda. Účastníci si tedy mohli pro svou tvorbu zvolit buď stálé téma soutěžní přehlídky, nebo aktuální téma ročníku. Soutěžní práce jsou zařazovány do čtyř věkových kategorií pro jednotlivce a do kategorie Skupinové práce. V aktuálním druhém ročníku byly ještě otevřeny dvě nové kategorie, a to pro dospělé výtvarníky „Mladí srdcem 17+“ a kategorie „Instalace a objekty“.
Ve 2. ročníku přehlídky bylo přijato 450 výtvarných děl z České republiky a Brazílie. Porota, kterou tvořili výtvarníci a pedagogové PaedDr. Mgr. Vladimír Blažek, PhDr. Eva Brázdová Toufarová, Václav Česák, Mgr. Jaroslav Tolar, Mgr. Jana Vopalecká a Marie Anna Vosyková a nepomucký arciděkan P. Ing. Jiří Špiřík Th.D., měla nelehkou práci. Ve svém hodnocení zohlednila více aspektů, například tvůrčí invenci, výtvarný projev, osobitost, myšlenku – poselství, otisk národní identity autora, duchovní přesah a další hodnoty. Výtvarná díla byla vystavena v Městské galerii Nepomuk, v galerii Svatojánského muzea a na zámku Zelená Hora.
Z oceněných prací vznikl univerzální kalendář, který je k dostání v infocentru a ve Svatojánském muzeu. V městské galerii výstava skončila 28. května, v obou dalších galeriích je k vidění do 31. srpna.
Vernisáž se uskutečnila 28. dubna 2024 v prostorách zámku a byla doprovázena celodenním kulturním programem. Program byl zahájen slavnostní mší s hudebním doprovodem nepomuckých pěveckých sborů. Krátce po poledni začalo vyhlášení výsledků. Ředitelka soutěže Jana Vopalecká představila 53 oceněných děl a členové poroty předali jejich autorům medaile, diplomy a věcné ceny. O hudební doprovod se postarali žáci ZŠ a ZUŠ Nepomuk. Vyhlášení výsledků bylo streamováno do Brazílie, program moderoval Michal Jánský z Českého rozhlasu Plzeň a o tlumočení do portugalštiny se postarala Jana Conceiçao. Součástí programu bylo také představení Potopa loutkového divadla Já to jsem a koncert Ondřeje Rumla a Mateje Benka Písně, šansony a další harampádí. O pohodu a dobré občerstvení se starala školní kavárna U pěti hvězdiček, stánek družstva St. John Nepomuceno Cooperative, stánek Martina Nováka a stánek Michala Šroubka, jehož Mišron Music Team na akci také zapůjčil pódium a další technické vybavení. Ozvučení zajistil Adrian Blank. V průběhu odpoledne mohly rodiny s dětmi navštívit dětské dílničky, které připravili žáci ZŠ Nepomuk se svými učitelkami.

Svatojánské mosty organizačně a finančně zaštítily organizace: Základní škola Nepomuk, Matice sv. Jana Nepomuckého a Svatojánské muzeum. Akci podpořily územní celky: Město Nepomuk, Obec Klášter a Obec Myslív. Finančně se podílely firmy: AZ stavby KORESTA s.r.o., Obreta, Jenčík a dcery, Robert Belanec, AZ TOP SERVIS s.r.o., KLAUS Timber a.s., SILNICE NEPOMUK s.r.o., Mišron Music Team Nepomuk, St. John Nepomuceno Cooperative, družstvo a soukromí dárci. Všem, kteří jakýmkoli způsobem přispěli k hladkému průběhu akce, děkujeme.
Zvláštní poděkování patří organizacím: HD Reklama – Stanislav Dlouhý, ZUŠ Nepomuk, Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích, Fotoklub Nepomuk, Městská galerie Nepomuk, ŘK farnost – arciděkanství Nepomuk. Celá akce by se neobešla bez pomoci paní Miluš Kotišové, která se starala o elektronickou evidenci, komunikaci a webové stránky (svatojanskemosty.cz).
Za spolupráci děkujeme: paní Pavle Havrlíkové, velvyslankyni v Brazílii, paní Marii Luize de Camargo Malina, koordinátorce soutěže v Brazílii, všem dětem, rodičům, učitelům, lektorům, koordinátorům, školám a dalším institucím, kteří své studenty zapojili do výtvarné přehlídky.

Těšíme se na 3. ročník v roce 2027!

Text: Realizační tým ze ZŠ Nepomuk

I. kategorie 4–6 let: 1. místo – Julie Valešová, Strakonice – „Cesta k cíli“  Foto: archiv Svatojánské mosty

II. kategorie 7–9 let: 2. místo – Kristýna Hlaváčová, Vodňany – „Most mezi ročními obdobími“; Foto: archiv Svatojánské mosty

III. kategorie 10–12 let: 1. místo – Amanda Messias, Pitanga (BR) – „Earth – water planet“; Foto: archiv Svatojánské mosty

IV. kategorie 13–16 let: 1. místo – Amaya Tiepolo Vasques, Curitiba (BR) – „The man approaching God; All continents united by the blessed waters of Saint John Nepomuk“Foto: archiv Svatojánské mosty

IV. kategorie 13–16 let: 1. místo – Tereza Benešová, Hvožďany – „Most mezi emocemi“; Foto: archiv Svatojánské mosty

V. kategorie „Skupinové práce“: 1. místo – žáci 9. A, 9. B, 8. B a 7. B, ZŠ sv. Voršily Praha – „Život v kapce vody“; Foto: archiv Svatojánské mosty

VI. kategorie „Mladí srdcem“: 1. místo – Vivian Dos Santos Garcia, Curitiba (BR) – „Ádria in forcing rhythms that sustain life“; Foto: archiv Svatojánské mosty

VII. kategorie „Instalace a objekty“: 1. místo – Tereza Nová, ZŠ Nepomuk – „Svatojánský most“; Foto: archiv Svatojánské mosty