Rodiny tráví letní dovolenou i na farách

01.08.2018 Miroslav Bína

31. 7. 2018, Katolický týdeník; Nové využití našlo několik církevních objektů v českobudějovické diecézi. Fary se změnily na ubytovací domy, zvláště nyní během léta praskají ve švech a farní zahrady jsou plné dětského smíchu.

Dům českoněmeckého setkávání v Dobré vodě u Hartmanic; snímek: Dův sv. Vintíře

Jedním z oblíbených a vyhledávaných míst je Dům sv. Vintíře blízko Dobré Vody u Hartmanic. „Dům českoněmeckého setkávání slouží pro exerciční a vzdělávací účely a pro odpočinek a relaxaci,“ říká správce bývalé fary Václav Volenec s tím, že zde vítají všechny hosty – ať se jedná o poutníky, bývalé obyvatele kraje nebo malé i velké milovníky přírody a turistických výletů.

„Během sezony obsazujeme dům od soboty do soboty, nyní už zamlouváme příští sezonu. Přijíždějí k nám hlavně skupiny, farní nebo rodinná společenství, rodiny i jednotlivci. Líbí se jim zdejší přátelská atmosféra a relativní komfort za rozumnou cenu. Cílem provozu domu není jen zisk, ale umožnění rekreačního pobytu i sociálně slabším hostům. Mnozí se také poprvé dostanou do křesťanského prostředí a mohou si upravit svůj úsudek o církvi,“ dodává Václav Volenec.

Za rok navštíví dům kolem tisíce hostů, mezi nimi při oslavách sv. Vintíře i poutníci z obou stran hranice. Jsou zajištěny i prohlídky vedlejšího kostela sv. Vintíře, kam přijde na komentovanou prohlídku ročně přes deset tisíc návštěvníků.

Farní domov Železná ruda; snímek: fara Železná Ruda

V šumavské přírodě

Farní domov Železná ruda nabízí příjemný interiér; snímek: fara Železná Ruda

Milovníci šumavské přírody rádi využívají i faru na Železné Rudě, která stojí v centru vedle kostela. „Postupně faru opravujeme, konečně máme nové okapy,“ raduje se správcová Helena Hánová. „Až seženeme finance, přijde na řadu oprava komínů, pak sprchy a toalety. Hosté, pokud nejsou moc nároční, jsou spokojeni. Jsem ráda, že se fara může využívat pro rekreaci, a děláme vše pro to, aby k nám jezdili hosté i mimo sezonu,“ dodává Helena Hánová. Její slova potvrzují manželé Pavel a Pavla Antošovi z Českých Budějovic. „V létě sem jezdíme s dětmi na kola a v zimě na lyže,“ říkají. „Bez pobytu na Železné Rudě bychom si naši dovolenou a děti prázdniny už ani nedovedli představit,“ dodávají dlouholetí věrní hosté a shodují se i v tom, že společný pobyt s dalšími známými rodinami nemá chybu.

Krteček na Kvildě

Také bývalá fara na šumavské Kvildě se změnila ve školicí a vzdělávací středisko, a to díky Salesiánskému středisku mládeže, které dům vlastní od roku 2004. „Dům nyní slouží k odpočinku a rekreaci lidí z různých koutů země. V uplynulém školním roce zde bylo ubytováno 1 215 lidí, průměrně tři až čtyři noci,“ říká Martina Dobosiová z českobudějovického salesiánského střediska. „Během roku jsme zde měli ubytováno 219 rodin a přijelo sem i 13 škol a jiných organizací. Naše středisko zde uspořádalo deset akcí, konají se tu lyžařské pobyty a oblíbený letní tábor pro maminky s dětmi Krteček na Kvildě,“ vypočítává s tím, že rekreanty lákají příjemné prostory, domácí atmosféra i společenská místnost pro setkávání nebo kolárna s pingpongovým stolem. I tady je potřeba sezonní termíny rezervovat raději rok předem. Nedávno v domě prošly proměnou dámské koupelny v patře a přibyly nové sprchy.

Školicí a vzdělávací středisko Salesiánského střediska mládeže na Kvildě ožilo množstvím aktivit; snímek SSM

Za Klostermannem

Lidé mohou v diecézi využít i další ubytování. Známý je klášter Congregatio Jesu ve Štěkni u Strakonic s klidným prostředím zámeckého parku. Zde odpočíval pod mohutnými duby i císař František Josef I., poslední roky života tu strávil rovněž šumavský spisovatel Karel Klostermann.

Pět let po rekonstrukci je již využívána k rekreačním účelům také fara se zahradou v Zálší u Týna nad Vltavou, která má kapacitu 20 míst v několika pokojích. Možnost přespání nabízejí dále např. Diecézní centrum života mládeže Ktiš, pastorační středisko Žirovnice nebo fara v Počátkách.

(Autor článku: Radek Gális)