Představování Velikonoc pokračuje

17.04.2019 Miroslav Bína

27. – 28. 4. 2019, České Budějovice; Dvě další akce nabídne projekt „Křesťanské Velikonoce v Českých Budějovicích“, který realizuje spolek Most-České Budějovice. Postupně nabízí 12 akcí, na nichž představuje tradici Velikonočních svátků skrze workshopy, koncerty, přednášky, osobní setkání či ojedinělou fotografickou výstavou.

Čtvrtá akce: Velikonoční koncert souboru Conventus Choralis

Jedná se o koncert gregoriánské hudby.

„Kostel sv. Václava v Kostelní ulici byl postaven v letech 1868-1870 a patří mezi vzácné novogotické stavby v Českých Budějovicích,“ popisuje široké veřejnosti relativně neznámý chrám otec Tomas van Zavrel, předseda Spolku Most-České Budějovice, který je pořadatelem akce a se Statutárním městem České Budějovice celou akci financuje.

„Soubor CONVENTUS CHORALIS je společenstvím lidí různého věku, povolání, stavu a nátury, které spojuje gregoriánský chorál. Ten pro nás není pouhou okrasou liturgických ceremonií nebo starobylých kostelů, nýbrž samotným liturgickým aktem,“ vysvětluje její člen Filip Srovnal a pokračuje: „Nemáme v úmyslu oprašovat kulturní dědictví minulosti, chceme se podílet na nebeské radosti, vzdávat Bohu chválu při bohoslužbě. Mnozí z nás prošli hudební formací Choeur grégorien de Paris, se kterým jsme stále úzce spojeni.“

Při tomto koncertu duchovní hudby bude také možné zaslechnout lahodný zvuk historického smyčcového nástroje, který se nazývá viola da gamba, který prožíval své zlaté období v době renesance a baroka, zejména ve Francii.

Otec Tomas zve všechny lidi, kteří milují krásnou hudbu: „Představení je benefiční. Výnos je ve prospěch revitalizace farního areálu na Hosíně v rámci projektu „Mount Hosín – prostor pro důstojnost člověka“. Vstupné je 150 Kč. Vstupenky jsou v předprodeji v CBsystemu a na místě 30 minut před začátkem představení.

 

Pátá akce: Velikonoce v starobylých uměleckých dílech

Jedná se o interaktivní workshop popularizace světově známého umění.

„Velikonoce v obrazech známe dnes hlavně v podobě vajíček, zajíčků a pomlázek,“ přibližuje zajímavou nabídku otec Tomas van Zavrel, předseda Spolku Most-České Budějovice, který je pořadatelem akce a se Statutárním městem České Budějovice celou akci financuje. „Často nám uniká ohromné kulturní bohatství pojednávající o Velikonocích. Proto jsme pozvali předního historika umění Prof. PhDr Ing. Jana Royta Phd. DSc., který se postará o fundovanou netradiční popularizaci světově známého umění s citovým prohloubením velikonoční tématiky formou sdílení a meditací.“ Profesor Jan Royt je předním historikem umění. Stál v čele Ústavu pro dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlově v Praze a také působí v Ústavu dějin křesťanského umění Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Dnes se zabývá především křesťanskou ikonografií a středověkým malířstvím. Aktivně publikuje, mezi jeho vydané knihy patří například Mistr třeboňského oltáře, Obraz a kult v Čechách 16. a 17. století nebo Slovník biblické ikonografie. „Historie a historie umění jsou pro mě bytostnou životní potřebou. Není to únik do minulosti, ale oživování přítomnosti,“ vypráví sám Prof. Jan Royt a pokračuje: „Rád bych pozval všechny, kterým něco říká dědictví otců a chtějí z něho čerpat ke společnému rozjímání nad významem uměleckých děl tehdy až do dnešní doby.“ Vstupné je dobrovolné. Zdarma vstupenky lze získat v CBsystemu. Kostel bude otevřen 30 minut před začátkem workshopu.

 

„Křesťanské Velikonoce v Českých Budějovicích“

Nový produkt cestovního ruchu, který realizuje spolek Most-České Budějovice, nabízí 12 akcí. Na nich představuje tradici Velikonočních svátků skrze workshopy, koncerty, přednášky, osobní setkání či ojedinělou fotografickou výstavou.

„Prostřednictvím akcí o historii a tradicích Velikonoc chceme zároveň návštěvníkům Jihočeského kraje ukázat málo přístupné, nebo neznámé prostory kostelů v Českých Budějovicích“, vysvětluje Tereza Pumprová z diecézního Pastoračního střediska. Projekt je součástí nového produktu cestovního ruchu v Jihočeském kraji s názvem „Křesťanské Povltaví“ a je spolufinancován městem České Budějovice. Jeho pokračováním bude fotografická výstava s názvem Domov jménem rodina, která začne 12. května a potrvá 3 měsíce. Výstava je od známého fotografa Jana Voběrka a na fotografiích jsou zachyceny pěstounské rodiny.

Přehled akcí projektu Křesťanské Velikonoce v Českých Budějovicích

(Zdroj: Spolek Most)

Čtěte také: Projekt Křesťanské Velikonoce v Českých Budějovicích