Popelec v katedrále sv. Mikuláše

28.02.2020 Petr SAMEC

Kající bohoslužbou na popeleční středu 26. února se započalo období půstu, který potrvá 40 dní a je přípravou na největší křesťanské svátky – Velikonoce.

Foto: Michal Klečka / Člověk a víra

V zaplněné katedrále sv. Mikuláše uděloval popelec českobudějovický biskup Mons. Vlastimil Kročil. V promluvě biskupa mimo jiné zaznělo: „Začínáme dobu, ve které se máme více dívat dovnitř, do svého nitra. Je to období, ve kterém se doporučuje na chvíli utlumit naše vnější aktivity. Čas, který tím člověk uspoří, má věnovat především sám sobě.“ Dále hovořil o tom, že v postní době bychom neměli někomu něco dokazovat, či se navenek předvádět. V první řadě má jít o vnitřní změnu našeho smýšlení.

Ježíš řekl učedníkům, že k vnitřní obnově člověka je důležitá především modlitba, půst a almužna. Zároveň všem přítomným připomněl, že to ale musí být skryté a nenápadné.

Foto: Michal Klečka / Člověk a víra

Foto: Michal Klečka / Člověk a víra

Nejde o to v postní době rozdat co nejvíce peněz, odříkat co nejvíce modliteb, nebo se postit co nejvíce dnů. Jde především o to, setkat se s Bohem, sám se sebou a s druhým člověkem. Otec biskup na závěr vyzval přítomné věřící: „Pokuste se z věty evangelia: „Čiň pokání a věř evangeliu“ udělat opravdový program pro letošní dobu postní, abyste, až budete slavit Velikonoce, mohli říci: „Bože, děkuji Ti.“

Mnoho věřících se v českobudějovické diecézi během období půstu aktivně zapojuje do Postní almužny. Její princip je jednoduchý – peníze za požitky, které si lidé během postu odřeknou, ukládají do papírové kasičky („postničky“) a tu na konci půstu přinesou do kostela. Vybraná částka bude rozdělena mezi Charitu (na pomoc nemocným) a jednotlivá pastorační střediska (aktivity s rodinami, dětmi, seniory či katechety). Papírové „postničky“ si mohou zájemci vyzvednout ve všech kostelích o 1. neděli postní, tedy 1. března.

Text: Petr Samec