Oslavili jsme 42. výročí svatořečení Jana Nepomuka Neumanna

24.06.2019 Miroslav Bína

22. 6. 2019, Prachatice; Poutí ke sv. Janu N. Neumannovi vyvrcholila připomínka jeho svatořečení. Mši svatou v kostele sv. Jakuba celebroval apoštolský nuncius Charles Daniel Balvo, koncelebrovali českobudějovický biskup Vlastimil Kročil a světící biskup Pavel Posád.

Snímky: Roman Albrecht / Člověk a víra

Výročí svatořečení Jana N. Neumanna je v Prachaticích připomínáno každoročně. Letos si tuto příležitost nenechal ujít apoštolský nuncius v České republice Charles Daniel Balvo, který slavnostní liturgii sloužil v českém jazyce, ve kterém rovněž pronesl homilii.

Kromě života amerického světce českého původu zmínil jistou souvislost a spolupráci. Zatímco svatý Jan N. Neumann se narodil v Prachaticích a působil ve Spojených státech amerických, pan nuncius Balvo se narodil v Americe a působí v České republice.

Fotogalerie

 

Patron duchovní obnovy národa

Letos je to 32 let od doby, kdy církev během totalitního režimu prožívala dílo Desetiletí duchovní obnovy národa. Jednalo se o pastorační iniciativu v letech 1987–1997, kterou v roce 1987 pastýřským listem vyhlásil kardinál František Tomášek.

Každý rok desetiletí byl věnován určitému tématu a pro každý rok byl jako patron vybrán některý z českých světců či blahoslavených. Téma roku 1989 bylo víra v moderním světě a patronem byl právě sv. Jan N. Neumann.

 

Sv. Jan Nepomuk Neumann; zdroj: commons.wikimedia.org, volné dílo

 

Sv. Jan Nepomuk Neumann (1811 – 1860)

Prachatický rodák, čtvrtý biskup filadelfský (1852-1860) a druhý světec ze Spojených států amerických bývá nazýván ozdobou amerického episkopátu, jeho jméno však odkazuje na rodnou vlast, odkud si přivezl právě jméno sv. Jana Nepomuckého.

Zemřel totálně vyčerpán na jedné filadelfské ulici ve věku nedožitých devětačtyřiceti let. Arcibiskup z Baltimore na pohřbu řekl na jeho adresu: „Byl každým okamžikem připraven zemřít, neboť putoval s Bohem a žil z víry!“

Proces svatořečení J. N. Neumanna byl zahájen už v roce 1886, roku 1963 byl prohlášen za blahoslaveného a v roce 1977 za svatého. Katolická církev slaví jeho svátek 19. června. Ctěn je zejména v USA, České republice, Německu a Rakousku.

(Autor článku: Miroslav Bína)