Noc kostelů v diecézi, letos již po desáté

17.05.2019 Miroslav Bína

24. 5. 2019 Diecéze českobudějovická / ČR; Využijte pestrou nabídku jedinečného večera. Pro nadcházející jubilejní ročník akce připravilo v diecézi program nejvíce kostelů za poslední roky.

Noc kostelů 2018 ve Strakonicích

Mottem události je tentokrát slovo „Dáte se do zpěvu jako tu noc, kdy se zasvěcuje svátek“ (srov. Iz 30,29). Odkaz na vysvobození z domu otroctví je pro nás věřící slovem naděje i výzvou. Využijme desátého ročníku této akce v naší diecézi k prožití radosti z naší naděje a přijměme ji i jako výzvu ke sdílení Božích darů, které jsme dostali.

 

Společná půlnoční modlitba křesťanských církví

V krajském městě se můžete vydat na netradiční prohlídku půdních prostor a krovu kostela sv. Rodiny, koncert renesanční hudby Cantus firmus a vernisáž výstavy obrazů z vesnického prostředí Soběslavska Františka Bárty „Venkovské události“, v kostele Obětování Panny Marie a křížové chodbě kláštera na Piaristickém náměstí. Poprvé se do Noci kostelů zapojí také pravoslavná kaple Všech Svatých země české na Husově třídě u Výstaviště, kterou si můžete prohlédnout.

V katedrále sv. Mikuláše začne večer v 18.00 hodin mší svatou následovanou tradičním přivítáním souboru Žestě 200 a vystoupí zde také Katedrální sbor s repertoárem, kterým doprovází zejména bohoslužby.

Zakončení letošní Noci kostelů proběhne společnou modlitbou křesťanských církví o půlnoci u kašny na náměstí Přemysla Otakara II.

 

Promítání filmů, divadlo, Parabible i výroba hostií

Noc kostelů 2018 u Petrinů; snímek Petrini

Do Noci kostelů se zapojí farnosti napříč diecézí. Prachatice nabízejí možnost prohlídky rodného domu sv. Jana Nepomuka Neumanna a hospicové kaple, zasvěcené témuž světci. Suchdol nad Lužnicí připravil povídání na téma „Víno v Bibli“. Humornou formou při ochutnávání vín najdete moudrost, která se skrývá v Bibli také v Českých Velenicích a v kostele sv. Šimona a Judy v Brlohu si můžete vyzkoušet výrobu hostií.

Jak by mohl vypadat Ježíšův příběh, kdyby se odehrál dnes? Diskutovat o tom můžete s Alexandrem Flekem, autorem „Parabible“ – v evangelickém kostele v Jindřichově Hradci a Soběslavi. Májovou pobožnost si nenechte ujít v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Blatné a noc sv. Matěje s promítáním a loutkohrou ve stejnojmenném kostele v Bechyni.

O Písmu svatém v každodenním životě se doslechnete v Hluboké nad Vltavou, kde je připravena i tvůrčí dílna pro děti. Koncert Hradišťanu si můžete poslechnout v proboštském kostele v J. Hradci. Navštivte kavárničku na místní proboštství. Audiovizuální prezentaci a volný vstup na věž nabídne kostel Proměnění Páně v Táboře. Milovníci cestování se mohou vydat do Dačic, kostel sv. Antonína Paduánského zde připravil vyprávění Františka Talíře o putování do Santiaga de Compostely.

Víte kdo je „turiferář“ a „navikulář“? Ukázka zapalování kadidelnice a její použití při mši svaté proběhne v kostele sv. J. Nepomuckého v Nepomuku. V Pelhřimově pak v kostele sv. Bartoloměje můžete vyslechnout povídání Jaroslava Kašparů na téma Stavy a vztahy a jazzový zpěv Terezy Fantové.

K dnešnímu dni je v rámci českobudějovické diecéze přihlášeno 129 kostelů. Více informací o programu na: www.nockostelu.cz.

 

Letos se zapojí 1600 křesťanských staveb

Noc kostelů letos otevře v České republice přibližně 1600 chrámů a modliteben. Oproti loňskému ročníku přibylo zhruba sto kostelů. Návštěvníci mohou vybírat ze 7000 programů. V minulém roce bylo napříč Českou republikou zaznamenáno více než půl milionu návštěvnických vstupů. Podle výzkumu agentury IBRS, který provedla pro Českou biskupskou konferenci, patří Noc kostelů mezi lidmi nejvíce reflektovanou církevní akci.

V České republice se první Noc kostelů uskutečnila v roce 2009. Inspirací jí byla Vídeň, kde se akce koná od roku 2005. Akce vznikla náhodou, když o rok dříve nechal kostelník jednoho z vídeňských chrámů při úklidu otevřené dveře. Kolemjdoucí potom se zájmem do kostela vstupovali.

(Autor článku: Miroslav Bína)