Městys poděkoval Bohu za 700 let osídlení

17.07.2018 Miroslav Bína

14. 7. 2018, Štěkeň; Kostel sv. Mikuláše se stal v sobotu 14. července místem oslav. Slavnostní mši svatou na poděkování za 700 let trvání městyse celebroval českobudějovický biskup Mons. Vlastimil Kročil.

Liturgii orámovala varhanní barokní improvizace Jiřího Rösslera.

V homilii otec biskup připomněl společné úsilí církve a místní samosprávy pro rozvoj městyse, když zmínil působení řádových sester Congregatio Jesu v tzv. Ústavu anglických panen. V roce 1922 zde koupily zámek a zřídily zde klášter, ve kterém sídlil mateřinec, noviciát a dívčí soukromá škola s internátem. Řeholní sestry zde působily i během komunismu, kdy byla budova kláštera využívána jako domov důchodců. Dnes dům slouží starým a nemocným sestrám a spravuje Domov Panny Marie pro poutníky a turisty. Po pádu komunismu, dne 12. dubna roku 2007 byl obci vrácen status městyse.

„Založení nového osídlení nebylo v dřívějších dobách jen záležitostí ryze přirozenou, ale lidé cítili potřebu budovat vztah nejenom k sobě a k bližnímu, ale především k Bohu. Základem společenského a náboženského života byl kostel, který dominoval celému okolí a svou vysokou věží byl neustálou tichou připomínkou toho, že budovat dobré vzájemné a přátelské vztahy v situaci lidské křehkosti je možné pouze s myšlenkou na Boha, který pozvedá naši mysl vzhůru a nám dává možnost nadhledu,“ připomněl otec biskup.

Na původním místě gotického kostela zasvěceného sv. Máří Magdaléně, který byl zbořen za husitských válek, byl později vystavěn nový kostel sv. Mikuláše. Místo je součástí oblasti, ve které se nachází zámek postavený na původním starším sídle pánů  Losiů z Losimthalu. Je možné se domnívat, že se hledalo pro stavbu nového chrámu vyvýšené místo, aby byl dobře vidět a muselo se k němu putovat. „Takováto místa nám mohou připomínat vzpomínku na okamžik, kdy Kristus pronáší k zástupům slavnou řeč na hoře, tak, jak ji uvádí sv. Matouš ve svém evangeliu. Lidé v něm dostávají od Krista zásadní rady pro vedení dobrého života, které potřebujeme slyšet i dnes,“ upozornil biskup Vlastimil Kročil, podle kterého budoucnost městyse záleží především na schopnosti odpouštět. „Odpustit totiž znamená, že se zříkám nároku na zaplacení dluhu, který mi druhý způsobil svým špatným chováním a jednáním, a dávám mu zdarma dar v podobě odpuštění. Je to vrcholný projev křesťanského života, na jehož základech byl založen i tento městys,“ dodal.

(Autor článku: Miroslav Bína)

Fotogalerie