Duchovní pomoc v době epidemie a charitní infolinky

01.04.2020 Petr SAMEC

Pastorační středisko Biskupství českobudějovického připravilo řadu aktivit, které mají během epidemie koronaviru pomoci lidem překonat toto nelehké období. Nabídka je přehledně rozdělena do kategorií pro děti, mládež, rodiny, dospělé a seniory. Aktivity průběžně aktualizujeme a doplňujeme o nové položky. Aktuální přehled najdete po kliknutí ZDE.

Diecézní charita České Budějovice sestavila seznam charitních infolinek dle jednotlivých regionů, které mohou lidem poskytnout základní informace o aktuálních vládních nařízeních, pomoc s řešením sociálních dopadů spojených s karanténou (např. finanční tíseň, pracovně-právní problematika aj.), případně předají kontakty na další služby a instituce, jež pomohou lidem zajistit odbornou pomoc či základní životní potřeby (např. nákupy, dovážka obědů, péče o blízkou osobu apod.). Dále jsou k dispozici krizové linky nabízející psychologickou a sociální pomoc a podporu lidem v akutní krizi (vztahové problémy, zhoršení psychického stavu, domácí násilí aj.), nebo pomoc duchovního na telefonu.
Tímto Diecézní charita České Budějovice navazuje na iniciativu Charity ČR poskytnout občanům potřebné informace a podporu v náročné situaci. Osamělí lidé mají možnost popovídat si s dobrovolníkem po telefonu – zájemci zavolají charitnímu dispečerovi, který předá kontakt aktuálně volnému dobrovolníkovi. Dobrovolník se obratem ozve zájemci ze skrytého čísla a může se zájemcem hovořit až půl hodiny. Telefonní hovory zajišťují pracovníci Charity a osvědčení dobrovolníci Dobrovolnického centra Diecézní charity České Budějovice.