Dny lidí dobré vůle vyvrcholí poutní mší svatou s biskupy

03.07.2019 Miroslav Bína

4.-5. 7. 2019, Velehrad; Dvacáté Dny lidí dobré vůle 2019 vyvrcholí v pátek 5. července v 10.30 na nádvoří před bazilikou Slavnostní poutní mší svatou. Během akce bude na Velehradě mimořádně vystaveno Palladium země České.

Připomínáme si tři výročí

Letos uplyne dvacet let od prvního ročníku Dnů lidí dobré vůle. Ty se konají každoročně ve dnech 4. a 5. července u příležitosti státního svátku Dne slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje.

Letos si na Velehradě navíc připomeneme i tři důležitá výročí – 1150 let od smrti sv. Cyrila a současně jmenování prvního moravského arcibiskupa sv. Metoděje, 200. výročí jmenování Jana Rudolfa Habsbursko-Lotrinského olomouckým arcibiskupem a 30. výročí svatořečení Anežky České. Právě poslední zmíněné stálo na počátku zásadní změny v naší společnosti v roce 1989.

Program Dnů dobré vůle 2019

 

Národní pouť 2019

Dny lidí dobré vůle 2019 vyvrcholí v pátek 5. července v 10.30 na nádvoří před bazilikou Slavnostní poutní mší svatou. Hlavním celebrantem a kazatelem bude apoštolský nuncius a diplomatický zástupce Vatikánu v ČR Charles Daniel Balvo. Koncelebrovat budou biskupové nejen z Čech, Moravy a Slezska, ale také ze zahraničí. Liturgie se zúčastní také diecézní biskup Vlastimil Kročil a světící biskup Pavel Posád. „Naše slavnost na Velehradě, kde podle tradice působili svatí Cyril a Metoděj, vyjadřuje naději do budoucna. A to v roce, kdy si připomínáme 30. výročí pádu totality a návratu svobody do naší vlasti,“ uvádí arcibiskup Jan Graubner.

Před samotnou mší proběhne od 8.00 hodin žehnání velehradských soch sv. Cyrila a Metoděje. Jejich instalace na vstupní pilíře poutního areálu na Velehradě proběhla 24. června.

 

Na Velehrad se vrací Palladium země České

Během dvacátých Dnů lidí dobré vůle bude ve dnech 4.-5. července na Velehradě mimořádně vystaveno Palladium země České.

Palladium země České je měděný, silně pozlacený a orámovaný reliéf Madony s dítětem, 19 cm vysoký a 13,5 cm široký. Své stálé místo má ve staroboleslavském poutním chrámu Nanebevzetí Panny Marie. Jeho význam je srovnatelný s korunovačními klenoty. Palladium země České je známé po celém světě.

(Zdroj Jiří Gračka; Velehrad 2019)