Katolickému fondu přibude nemovitostní podfond

27.02.2017 Redakce

Nemovitostní podfond Katolického fondu jsme se rozhodli připravit na základě požadavku církevních zástupců, kteří projevili zájem ještě více diverzifikovat své finanční rezervy. Díky němu budou moci investovat například do zemědělské půdy, komerčních či kancelářských prostor, které ale budou podléhat přísným etickým požadavkům ze strany církve,“ upřesňuje Jaroslav Rozehnal, obchodní ředitel ČSOB Asset Management.

Katolický fond včetně jeho tří podfondů jsme vytvářeli proto, aby římskokatolická církev získala jeden ze zdrojů prostředků, který jí po skončení restitučního vypořádání umožní fungovat nezávisle na přímém financování státem,“ vysvětluje Aleš Zíb, člen představenstva odpovědný za správu portfolií a finance, ČSOB Asset Management.

Kromě toho, že jednotlivé diecéze zpravidla investují a hospodaří samostatně, je tento nemovitostní fond projevem jejich vůle investovat do určité míry také společně. Jsem přesvědčen, že i díky investičním nástrojům, které nám skupina ČSOB umožňuje využívat, se zvládneme o naši budoucnost postarat v rámci zodpovědného, etického a dlouhodobě udržitelného zhodnocování našich aktiv,“ dodává Stanislav Přibyl, generální sekretář ČBK.

V roce 2015 diecéze v ČR investovaly celkem 1,2 miliardy korun s cílem budoucího výnosu, další prostředky dává církev na společensky prospěšné aktivity. Děje se tak v momentě, kdy stát postupně omezuje financování církví, neboť se jeho příspěvek se každoročně snižuje a v roce 2030 skončí úplně. Proto se církev různými formami připravuje na období, kdy bude hospodařit samostatně. Získané prostředky z tzv. restitučních náhrad jsou investovány tak, aby v budoucnu nechyběly nejen potřebné zdroje pro zajištění své činnosti, ale zároveň mohly v souladu se svým posláním rozšířit své aktivity zejména na poli péče o potřebné, ve vzdělávání a zdravotnictví.

Katolický fond doposud měl dva podfondy, ve kterých církev do roku 2016 (vč.) investovala celkem téměř 940 milionů Kč a jejich výnosnost zatím dosahuje nadprůměrných hodnot.

Další informace k tzv. církevním restitucím či využití získaných finančních prostředků a příklady samostatného církevního hospodaření hledejte na www.sluzbaverejnosti.cz.

(s využitím tisk. zpráv ČSOB a ČBK)