Zveme Česko na rande

13.02.2019 Miroslav Bína

Není tajemstvím, že za poslední století rozvodovost v Česku značně vzrostla. Zatímco v roce 1930 se rozvedlo kolem 6 % manželů, dnes je tomu 45 %. To znamená, že mnoho dětí vyrůstá v neúplných rodinách. Je dobře, že se lidé stále zamilovávají a že rostoucí počet párů má odvahu vstoupit do manželství.

Herec Jan Potměšil o manželství říká: „Nikdy jsem netušil, že manželství může být tak úžasný rozměr bytí. Vyrůstal jsem v tradiční rodině, rodiče se mají rádi už 42 let, a proto jsem nikdy nepochyboval o tom, že je to správný model, ale prakticky jsem si to neuměl představit. Nevěděl jsem, že by bylo možné potkat ženu, se kterou bych toužil spojit svůj příběh a založit rodinu. Jsem šťastný, že teď už to vím.“

Kostely v Hluboké nad Vltavou a Hosíně jsou velmi populárními chrámy, které si snoubenci rádi vybírají, aby před Bohem složili slavný slib. Ale do manželství je také potřeba investovat. Každý rok Národní týden manželství upozorňuje na to, že manželství nefunguje na automatický pilot. Tento týden, který se koná kolem Valentýna, je příležitostí pro ty, kteří chtějí aktivně pracovat na rozvoji i kvalitě svého manželského vztahu. Někdo si možná řekne: jak mám investovat do svého manželství, když život je tak hektický? Pokud je něco důležité, tak si na to dokážeme udělat čas a někdy je potřeba svůj vztah restartovat, znovu svou druhou polovinu pozvat na rande. Skvělou příležitostí je akce zvaná Manželské večery, která se v mnoha zemích koná řadu let. Páry se sejdou na večeři ve velmi příjemné atmosféře, s dostatečným soukromím a velmi nenuceně pracují podle určitých podnětů na svém vztahu. Jedná se o sérii osmi večerů, které začínají dobrou večeří při svíčkách, po které následuje krátká přednáška. Témata jsou různá, například umění komunikace, řešení konfliktů, rodina partnera nebo dobrý sex. Reflexe a diskuse nad tím, co bylo řečené, se odehrává v naprostém soukromí každého páru. Je to osvědčená metoda, neboť téměř 75 % párů říká, že tenhle kurz jim výrazně zlepšil manželství.

Tento rok začne první kolo Manželských večerů akcí Zveme Česko na rande. Sraz je na svatého Valentýna 14. února v 17.30 hodin u kašny na náměstí Přemysla Otakara II. I když láska hřeje, teple se oblečte a nechte se okouzlit krátkým divadelním vystoupením Víti Marčíka. Pojďme poté vytvořit lidský řetězec v podobě srdce a třešnička na svatebním dortu bude tanec lásky, který se uskuteční v 18 hodin. Už se těším a všem párům, které se odhodlají přijít, ze srdce žehnám.

(Autor článku: Tomas van Zavrel; Českobudějovický týden 13. 2. 2019, převzato)