Zemřel australský kardinál George Pell

V úterý 10. ledna 2023 zemřel ve věku 81 let kardinál George Pell, emeritní prefekt vatikánského sekretariátu pro ekonomiku. Australský prelát utrpěl zástavu srdce a zemřel ve 20:50 římského času, jak potvrdil jeho sekretář. Podle informací arcidiecéze v Sydney bude po smutečním obřadu v Římě jeho tělo převezeno do vlasti a pohřbeno v kryptě katedrály v Sydney.

George Pell studoval v Melbourne a v Římě, v roce 1987 se stal pomocným melbournským biskupem, v letech 1996-2001 byl tamtéž arcibiskupem. V této době se aktivně podílel na vyšetřování sexuálních zločinů v církevním prostředí. V roce 2003 ho jmenoval papež Jan Pavel II. kardinálem. Poté se stal Pell arcibiskupem v Sydney, kde působil až do roku 2014. Byl také prezidentem australské katolické Charity a měl klíčový podíl i na vzniku Australské katolické univerzity.

V roce 2013 se stal jedním z nejbližších spolupracovníků nově zvoleného papeže Františka, když byl jmenován do tzv. rady kardinálů, papežova poradního sboru. Rok poté ho také František postavil do čela vatikánského ekonomického sekretariátu. Jeho efektivní práci v oblasti vatikánských financí později papež několikrát vyzdvihl.

Od roku 2017 musel čelit obvinění ze sexuálního zneužití mladistvých za svého někdejšího působení v Melbourne. Australský soud ho v roce 2019 uznal vinným a uložil mu trest a odsoudil ho k šesti letům odnětí svobody. Kardinál Pell nepřestával trvat na své nevinně, s odvoláním ovšem neuspěl. Trest nastoupil a po 404 dnech věznění ho v dubnu 2020 australský Nejvyšší soud osvobodil s tím, že pro odsouzení není dostatek důkazů. Kardinál Pell o svých zkušenostech z vězení, z nějž část strávil na samotce, napsal knihu Vězeňský deník (Diary of a Prison). V den jeho propuštění odsloužil papež František mši za všechny nespravedlivě odsouzené.

Poslední léta pobýval ve Vatikánu, patřil k blízkým přátelům emeritního papeže Benedikta XVI., na jehož pohřbu minulý týden koncelebroval. Zemřel v úterý 10. ledna, kolem 21. hodiny v Římě, a to v důsledku srdečních komplikací, které se objevily po dlouho plánované operaci kyčle. Bylo mu 81 let.

 Zdroj: www.cirkev.cz