Žehnání slatiny a Bertiných lázní v Třeboni

17.06.2020 Petr SAMEC

V sobotu 13. června 2020 byl slavnostně obnoven provoz Bertiných lázní v Třeboni.

Foto: Marie Košinová / Člověk a víra

V „Bertě“ byl přebudován celý interiér, pokoje dostaly nový nábytek, do kuchyně přibylo moderní zařízení a kompletní úpravou prošla i jídelna. Téměř všechny pokoje jsou nyní v kvalitě čtyř hvězdiček. Lázeňský dům tak po desetiměsíční rekonstrukci za 240 milionů Kč může přivítat první klienty. Významné události byli přítomni ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská, starosta města Jan Váňa a další hosté, mezi nimiž nechyběl českobudějovický světící biskup Pavel Posád.

Základem léčebných procedur v Třeboni je poklad místních blat – slatina. Jedná se o zetlelé zbytky ostřice, orobince, rákosu a dalších rostlin, které vytvářejí v Třeboňské pánvi rozsáhlá ložiska. Aplikace slatiny formou koupelí nebo zábalů snižuje u nemocných s pohybovými potížemi svalové napětí, tlumí bolest, zlepšuje prokrvení tkání a zrychluje regeneraci. Slatina také blahodárně působí na kůži a má pozitivní vliv na celkovou obranyschopnost organismu.

Foto: Marie Košinová / Člověk a víra

Právě třeboňská slatina získává každý rok při oficiálním zahájení turistické sezóny požehnání českobudějovických biskupů. Letošní obřad byl zdvojený: světící biskup Pavel Posád požehnal nejprve třeboňskou slatinu a o několik okamžiků později také nově opravený komplex Bertiných lázní: „Bože, prosíme Tě, naplň svým požehnáním Bertiny lázně, aby se pro všechny nemocné staly místem pomoci pro tělo i pro duši. Požehnej také službě lékařů a ošetřovatelů, aby přinášela dobré ovoce k prospěchu lidí i ke Tvé slávě. Prosím o to skrze Krista, našeho Pána. Amen.“ Všem přítomným a zvláště nemocným, které nosíme ve svých srdcích, pak otec biskup udělil závěrečné požehnání.

Foto: Marie Košinová / Člověk a víra

Fotogalerii s mnoha dalšími obrázky si můžete prohlédnout ZDE.