TŘÍKRÁLOVÁ SBÍRKA v naší diecézi byla rekordní

02.02.2024 Petr SAMEC

Déšť, sníh i mráz. Tím vším si letos prošli koledníci Tříkrálové sbírky Charity ČR. Do domovů lidí nesli radost a požehnání. A také nabídku pomoci lidem v nouzi. Lidé v českobudějovické diecézi do jejich zapečetěných kasiček darovali rekordní částku – 12 624 488 korun, o 1,3 milionu víc než v loňském roce.

Foto: archiv DCHCB

Další fotografie z letošní Tříkrálové sbírky v naší diecézi si můžete prohlédnout ZDE.

V letošním roce jsme v naší diecézi zapečetili 2607 pokladniček. Rozšířil se i počet míst, kde se koledníci objevili. Nově byli například v Radošovicích na Českobudějovicku, v obci Tupesy, v Kleci na Třeboňsku nebo v Českých Chalupách na Českokrumlovsku. Koleda se po mnoha letech obnovila také ve Vidově u Českých Budějovic. Do koledy se zapojilo mnoho farností, mateřské i základní školy nebo například studenti gymnázií. Koledu ve velkém podpořili také dobrovolní hasiči nebo skauti.
„Chceme opravdu upřímně poděkovat za všechny dary. Ceníme si každé koruny, kterou se v této nelehké době lidé rozhodnou darovat na pomoc druhým. Na této sbírce je navíc úžasné to, že velká část vybraných peněz pomáhá přímo tam, kde se vyberou,“ říká Jiří Kohout, ředitel Diecézní charity České Budějovice.
Tříkrálovou sbírku osobně podpořil také Mons. Vlastimil Kročil, biskup českobudějovický, který v českobudějovické katedrále sv. Mikuláše 2. ledna požehnal koledníkům a posvětil jejich křídy. „Lidé v Charitách se starají o ty, kteří v životě nemají štěstí a potřebují naše dobré skutky, naši podporu. Vaše peníze a ochota mohou pomoci mnoha lidem,“ řekl při žehnání koledníkům v katedrále otec biskup.
Výtěžek sbírky je určen na pomoc nemocným, lidem s hendikepem, seniorům, samoživitelům, dětem bez stabilního rodinného zázemí a dalším jinak sociálně potřebným skupinám lidí. Zároveň umožňuje sbírka rozvíjet další služby, které Charita klientům nabízí. „Velká část peněz je vyčleněna také na tzv. přímou pomoc – tedy pro nenadálé situace, kdy se lidé dostanou v průběhu roku do tíživé životní situace. V diecézi je schváleno celkem 73 záměrů,“ doplňuje Marie Vaňo, diecézní koordinátorka Tříkrálové sbírky. Kde konkrétně bude letošní sbírka v naší diecézi pomáhat, zjistíte na odkazu ZDE.
Prvním rokem koledování v českobudějovické diecézi byl rok 2001 a tehdy koledníci vybrali 1,4 milionu korun. Od roku 2007 výnos sbírky každým rokem pravidelně narůstá, výjimkou byl pouze rok 2021, kdy se kvůli epidemii Covid-19 koledovalo pouze online a bezhotovostně.

Na Tříkrálovou sbírku je stále možné přispět online nebo pomocí DMS – tato podpora funguje celoročně. Podrobnosti jsou na webu www.trikralovasbirka.cz.

Zdroj: tisková zpráva Diecézní charity České Budějovice