Narození Panny Marie oslaví v Šindlově Češi s Němci

03.09.2019 Miroslav Bína

7. 9. 2019, Šindlov/Schindlau; Kaple Panny Marie v Šindlově ožije v předvečer svátku té, jíž je zasvěcena. Čeští a němečtí sousedé si připomenou také společnou historii dnes již zaniklé obce.

Obnovená kaple Panny Marie v Šindlově

Českoněmeckou mši v zaniklé obci Šindlov, která dnes patří pod šumavskou obec Borová Lada, bude ve 14.00 hodin celebrovat P. Vavřinec Skýpala, na varhany liturgii doprovodí Vít Hašek.

Bývalá obec Šindlov s 21 čísly popisnými osiřela po odsunu původních obyvatel. Většina domů byla postupně srovnána se zemí. Kaple vydržela, v roce 1989 však byla již ve velmi špatném technickém stavu.

„Novoroční projev prezidenta Václava Havla v r. 1990 inspiroval paní Květu Pěničkovou z Nových Hutí a vzala si renovaci kaple za svůj úkol. Při cestách na běžkách i na kole sháněla několik let peníze na celkovou rekonstrukci kaple od obyvatel i návštěvníků Šumavy, někdy doslova po jedné koruně. Velikou pomocí nejen finanční, ale i řemeslnou jí pak byla skupina původních obyvatel Šindlova vedená Aloisem Tauberem,“ vzpomíná Radek Thér z Kvildy.

Původní stav kaple před obnovou

Kaple byla v devadesátých letech znovu vysvěcena a v její věžičce zavěšen zvon ze Zbraslavské dílny Zvonařství Manoušek. V posledních letech se v kapli každoročně konají společné česko-německé bohoslužby u příležitosti svátku Narození Panny Marie, který slavíme 8. září.

 

Mass in Šindlov/Schindlau will be on September 7th at 14.00.