Sbírka na zvony pro kostel ve Vranově nad Dyjí

23.11.2021 Petr SAMEC

I když farnost Vranov nad Dyjí nepatří do Českobudějovické diecéze, ale do diecéze Brněnské, přinášíme krátkou informaci o sbírce na zvony pro místní kostel.

Kostel ve Vranově nad Dyjí; foto: archiv spolku FATYM

V listopadu roku 1898 pukl největší zvon ve zvonici vranovského kostela, který je zasvěcený Nanebevzetí Panny Marie. Velké zvony byly tehdy sejmuty a poskytnuty jako protiúčet na nový zvon vyrobený firmou Willer v Brně, který byl dovezen na místo 27. června 1899 a zasvěcen sv. Floriánu.

Interiér kostela ve Vranově nad Dyjí; foto: archiv spolku FATYM

Kvůli první světové válce musely být roku 1917 kostelní zvony odvezeny na přetavení. Od té doby v barokním kostele ve Vranově nad Dyjí nezvoní pravé zvony, ale je slyšet pouze nahrávka zvonů z katedrály z reproduktoru.

Farní tým (zkráceně FATYM), který působí ve farnosti Vranov nad Dyjí od roku 1996, prosí všechny lidi dobré vůle, aby přispěli na tři nové zvony, které by dohromady i s montáží stály okolo 2,5 miliónu korun.

Zvony pak budou vyrobeny zvonařstvím Dytrychová v Brodku u Přerova. Dohromady budou vážit 2 030 kg a budou zvonit tóny e1, a1 a cis2.

Na zvony je možné přispět na účet 1580474329/0800 VS7777.

Více informací na www.fatym.com

Případné dotazy posílejte na e-mail: gabrielagoudel@seznam.cz

Text: Gabriela Szkanderová