První díl nového seriálu „Duchovní krajinou Novohradských hor“

Turisty zapomenutý kraj Novohradských hor skrývá fascinující a dramatickou historii, kterou postupně odhalí série videodokumentů „Duchovní krajinou Novohradských hor“ z produkce Teologické fakulty Jihočeské univerzity. Pod sérií je podepsaná autorská dvojice pracovníků fakulty Michaela Vlčková a Bedřich Jetelina.

Zvon Setkávání – meditační zvon na Hojné Vodě; zdroj: printscreen z videa TF JU

„Naším cílem je nejen ukázat přírodní krásy a panoramata, ale především odhalit dramatické příběhy a legendy tajuplných opuštěných míst, která ještě před pár desítkami let byla plná života,“ řekla Michaela Vlčková.

Deset půlhodinových videopořadů, které budou postupně uvedeny v průběhu roku 2021, vzniká jako součást projektu podpory vzdělávání Univerzity třetího věku. Budou sloužit nejen jako učební pomůcka pro kurzy poznávání Novohradských hor, které Michaela Vlčková dlouhodobě organizuje, ale mají velkou vypovídající hodnotu i jako samostatné videodokumenty.

Právě zveřejněný první díl s názvem „Poutní cesty“ odhaluje, jak předcházející generace krajinu Novohradských hor komponovaly do podoby, která měla přinášet nejen hospodářský užitek, ale především ilustrovat víru a světový názor dávných správců panství i jejich poddaných.

„Bohatství zdejších námětů zdaleka přesahuje možnosti pouhých deseti krátkých filmů. Přesto věřím, že každému zájemci o tento nádherný kout naší vlasti videa ukážou něco nového a objeví ve zdejší krajině zatím nepoznané prvky,“ dodala Michaela Vlčková, která je kromě jiného i autorkou několika publikací o Novohradských horách.

První epizoda seriálu „Duchovní krajinou Novohradských hor“ je volně ke shlédnutí na YouTube kanálu Teologické fakulty Jihočeské univerzity. Tam budou postupně zveřejnovány i další pokračování cyklu.

Teologická fakulta Jihočeské univerzity nabízí široké spektrum humanitního vzdělání, kam vedle teologie patří i filosofie, religionistika, sociální práce nebo pedagogika volného času. Velký důraz však také klade také na kurzy celoživotního vzdělávání, které vedle prezenční formy nabízí zájemcům i ve formě online kurzů.

(zdroj textu: tisková zpráva TF JU)