POZVÁNÍ: Projděte křížovou cestu s otcem biskupem Vlastimilem Kročilem

12.04.2022 Petr SAMEC

Otec biskup Vlastimil Kročil projde na Velký pátek (15. dubna) od 14:00 hodin křížovou cestu, která bude postavena na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. jako součást dnes již tradiční akce „Velikonoční hrkání“ v Českých Budějovicích. K biskupovým modlitbám křížové cesty se samozřejmě mohou připojit všichni věřící.

Postavení křížové cesty bude na Velký pátek od 6:00 do 12:00 předcházet tesání dřevěných křížů přímo na náměstí.

Velikonoční hrkání je tradičně spojeno se Svatým neboli Pašijovým týdnem a odletem zvonů do Říma: na Zelený čtvrtek umlknou zvony a varhany a znovu se rozezní po sobotní Velikonoční vigilii. Zvuk zvonů a varhan v té době nahrazují dřevěné hrkače, řehtačky a klapačky; v řadě měst a vesnic také procházejí průvody „hrkačů“ v černém oblečení a s bílými maskami na obličejích.

Velikonoční hrkání v Českých Budějovicích organizuje divadelník Víťa Marčík již od roku 2010 a pomáhá mu v tom zhruba stovka účinkujících. Zahájení bude na Zelený čtvrtek od 17:00 bohoslužbou v katedrále sv. Mikuláše. Podrobný program a další informace najdete na odkazu https://www.budejce.cz/kalendar/115-velikonocni-hrkani

Plakát ve vysokém rozlišení stáhnete kliknutím na obrázek.

Přiložené soubory