Pouť na Lštění: Svatý Vojtěch jako Evropan

07.05.2025 Petr SAMEC

Poutí ke svatému Vojtěchu na Lštění začíná na Prachaticku poutní sezóna. Každoročně sem proudí davy lidí a horská víska Lštění se jako mávnutím kouzelného proutku mění z tiché a téměř opuštěné obce v pulsující centrum. Fotografie najdete na odkazu ZDE.

Svatý Vojtěch letos opět přitáhl davy lidí. Někteří přišli světce uctít mší svatou, jiní jeho oslav využili k setkání s přáteli a poveselení s hudbou a občerstvením. Poutní mši svatou celebroval na pozvání místního duchovního správce P. Šimona Stančíka prachatický farář a vikář P. Petr Plášil.

Poutní mše svatá, setkání přátel, pouťové atrakce, hudba, občerstvení a krása okolní přírody působí na návštěvníky jako magnet. Letos opět vyšlo počasí a starobylé poutní místo se o pouti v neděli 27. dubna koupalo ve slunečních paprscích.
Místní duchovní správce P. Šimon Stančík požádal o slavení poutní mše svaté P. Petra Plášila, prachatického faráře a vikáře prachatického vikariátu. „Můžeme říci, že svatý Vojtěch byl prvním českým Evropanem,“ řekl v úvodu své homilie P. Plášil a rozjímal nad důvody, proč lze světce, kterého dnes oslavujeme, tak nazvat. Hovořil o studiích svatého Vojtěcha v Magdeburku, o jeho znalosti cizích jazyků, o jeho vysvěcení na biskupa, o jeho známostech s vlivnými osobnostmi tehdejší doby i o jeho dvojím odchodu z Čech a jeho násilné smrti v polském Hnězdně.
Homilie P. Petra se nesla v duchu slov sv. Jana Pavla II., která pronesl při mši svaté na Letenské pláni v Praze 21. dubna 1990: „Svatý Vojtěch – první Čech na pražském biskupském stolci, první Čech opravdu evropského významu. Biskup, mnich a misionář, toužící dát svůj život plně Kristu. Na břehu Baltského moře nalezl mučednickou smrt. Jeho dědictví pevně spojuje Prahu a polské Hnězdno, avšak stopy jeho života a úcty nacházíme v celé Evropě. Hnězdno, Praha, Trnava, Magdeburg, Cáchy, Ravenna, Verona a Řím jsou jako pilíře mostu, duchovního spojení, které bychom podle výzvy kardinála Tomáška měli každý rok právě nyní, před svátkem svatého Vojtěcha, zpevňovat svými modlitbami. Spolu s patrony Evropy – svatým Benediktem a svatými Cyrilem a Metodějem patří svatý Vojtěch k zakladatelům křesťanské kultury v Evropě, zvláště v Evropě střední. Svatý Vojtěch je patronem duchovní jednoty národů v srdci Evropy.“

Pouť ke sv. Vojtěchu na Lštění.

Svatý Vojtěchu, slavný mučedníku, dobrý pastýři, chloubo Čechů, přimlouvej se za náš národ, za Evropu i za celou církev!

Text a foto: Stanislava Vitoňová / Člověk a víra