Papež František vyhlásil na pátek 27. října vigilii a půst za mír mezi Izraelem a Hamásem

K této modlitbě se připojí také Mons. Vlastimil Kročil, biskup českobudějovický.
Zítra (tj. 27. října) od 18:00 hodin se bude s věřícími modlit za mír v katedrále sv. Mikuláše.

Foto: Vatican Media

Papež František vyhlásil na závěr středeční generální audience 18. října další den modliteb a postu za ukončení války mezi Izraelem a Hamásem, a to na pátek 27. října.
„Rozhodl jsem se vyhlásit na pátek 27. října den postu a modliteb,“ ohlásil papež. Bude to „den pokání, ke kterému vyzývám sestry a bratry nejrůznějších křesťanských denominací, příslušníky jiných náboženství a všechny, kterým leží na srdci otázka míru ve světě, aby se připojili podle svého uvážení,“ pokračoval Svatý otec. Vigilie se uskuteční v 18 hodin na Svatopetrském náměstí, kde se věřící připojí k papeži a zúčastní se „hodiny modlitby v duchu pokání, aby vyprosili mír v naší době, mír v tomto světě. Žádám všechny jednotlivé církve, aby se zapojily a uspořádaly podobné aktivity, do nichž se zapojí Boží lid,“ uvedl papež.
Svatý otec den modliteb a postu za mír oznámil poté, co jeruzalémský patriarcha, kardinál Pierbattista Pizzaballa, vyzval k celosvětovému dni modliteb a postu na úterý 17. října, „abychom Bohu Otci předali naši žízeň po míru, spravedlnosti a smíření.“
„Naše myšlenky se obracejí k Palestině a Izraeli,“ řekl papež. „Počet obětí roste a situace v Gaze je zoufalá. Prosíme, ať je učiněno vše, co je možné, aby bylo zabráněno humanitární katastrofě. Možné rozšíření konfliktu je znepokojivé, zatímco ve světě je již otevřeno tolik válečných front. Kéž utichnou zbraně a vyslyšíme chudé, lidi a děti volající po míru.“
„Bratři a sestry, válka neřeší žádný problém: rozsévá jen smrt a zkázu, podněcuje nenávist, rozmnožuje pomstu. Válka smazává budoucnost. Vyzývám věřící, aby se postavili jen na jednu stranu tohoto konfliktu: na stranu míru. Ale ne slovy – modlitbou, naprostou odevzdaností,“ uzavřel Svatý otec.
Slova Svatého otce přicházejí v době, kdy v oblasti zmítané konfliktem stále přibývá mrtvých. Organizace spojených národů vydala v úterý večer tiskovou zprávu, v níž uvádí, že za pouhých 10 dní bylo zabito 4 200 lidí a více než milion lidí přišlo o domov.
Hamas obvinil Izrael poté, co si úterní večerní výbuch (17. října) v baptistické nemocnici Al-Ahli ve městě Gaza vyžádal podle palestinského ministerstva zdravotnictví téměř 500 obětí. K obvinění se připojilo také několik arabských států. Izraelská vláda však tato obvinění popřela a vinu naopak svádí na Hamás.
Na Blízkém východě se okamžitě zvedla vlna hněvu a odsouzení, přičemž někteří vyzývali k dalším protestům, uvedla Al-Džazíra. Ve středu 18. října ráno přijel do Izraele i americký prezident Joe Biden, aby se zapojil do jednání s premiérem Benjaminem Netanjahuem.

Zdroj: www.cirkev.cz