Otec biskup požehnal zvláštní várku piva

15.09.2022 Petr SAMEC

Ve středu 14. září požehnal otec biskup Vlastimil Kročil ve varně pivovaru Budějovický Budvar zvláštní várku světlého ležáku.

Foto: Petr Samec

Výtěžek z prodeje této várky získá Diecézní charita České Budějovice. Letos se „Požehnaný ležák“ vaří již po šesté. Pro charitativní účely se touto cestou v minulosti podařilo vybrat již téměř 1 milión korun. Fotografie z události najdete ZDE.

„Tato akce nám umožňuje propojit to, co máme rádi, vaření piva, s dobrým úmyslem. A to k Vánocům, kdy je požehnaný ležák prodáván, určitě patří,“ uvádí Petr Dvořák, ředitel Budějovického Budvaru.

„Požehnaný ležák“ se vaří podle stejné osvědčené receptury jako světlý ležák Budweiser Budvar Original, který je vlajkovou lodí národního pivovaru od samého počátku. Akt žehnání probíhá již tradičně okamžiku, kdy je várka čerstvě dovařena. Požehnaná várka pak putuje do ležáckého sklepa, kde řadu týdnů dozává.

„Várku pečlivě sleduje výrobní tým, a to až do plnění lahví, které ručně zabalí dobrovolníci. Finální výtěžek je výsledkem práce všech, kteří při jeho výrobě přidali ruku k dílu a pomohli, jako každý rok, dobré věci,“ uvádí sládek Budějovického Budvaru Adam Brož.

Prodej „Požehnaného ležáku“ bude probíhat tradičně v období Vánoc. Letos bude k dostání pouze v lahvovém balení. Budějovický Budvar tím chce podpořit myšlenku, že „Požehnaný ležák“ patří na vánoční stůl.

„Věřím, že speciální várka ležáku, kterou dnes žehnám, přinese radost všem, kteří ji budou pít. Ať už těm, kteří dostanou láhev ležáku darem nebo těm, kteří ji někomu jako dárek koupí,“ uvedl Mons. Vlastimil Kročil, biskup českobudějovický.

Dárkové balení „Požehnaného ležáku“ také letos tradičně poputuje do Vatikánu jako dar Svatému otci papeži Františkovi.