Otec biskup Pavel požehnal unikátní pašijový betlém

22.03.2024 Petr SAMEC

Světící biskup českobudějovický Mons. Mgr. Pavel Posád požehnal ve čtvrtek 21. března 2024 unikátní pašijový betlém, který je jediný svého druhu na území Čech a Moravy. Betlém najdete v Bechyni. Fotogalerii najdete ZDE.

Foto: Petr Samec

Zatímco všeobecně známé vánoční betlémy znázorňují a oslavují narození Ježíška, pašijové betlémy zobrazují poslední etapu života Ježíše Krista. Pašijové betlémy (nazývané také „postní“ či „velikonoční“) jsou u nás téměř zapomenutou tradicí. Ale historicky tomu tak vždycky nebylo. Největšího rozmachu dosahovaly pašijové betlémy u nás v 18. a 19. století. Byly velice rozměrné, dosahovaly délky několika metrů a zabíraly často značnou část prostoru hlavní lodi kostela při jeho boční stěně. V západním světě je tomu jinak, pašijové betlémy se tam vystavují stále a jsou lépe známé v široké veřejnosti. V březnovém vydání diecézního časopisu Setkání najdete podrobný článek o pašijových betlémech. Časopis je ke stažení zdarma na odkazu ZDE.

Bechyňský pašijový betlém je vytvořen z více než 200 postav vysokých 20-30 centimetrů. Zobrazuje několik desítek scén od přivítání Ježíše Krista v Jeruzalémě přes křížovou cestu a zmrtvýchvstání až po vstoupení Ježíše do nebe.
Velkolepé řezbářské dílo si mohou všichni zájemci prohlédnout v domě rodiny řezbářů a betlémářů Šedinových od soboty 23. března až do 3. listopadu v době od 10 do 17 hodin.

Text a foto: Petr Samec