Národní týden manželství v diecézi

07.02.2019 Miroslav Bína

11. – 17. 2. 2019, ČR; Začal třináctý ročník Národního týdne manželství (NTM), letos s mottem „Zabijáci manželství a jak se jim bránit“. V pondělí 11. února v 10 hodin zahájí NTM tisková konference v Senátu pod záštitou senátora Marka Hilšera. S programem pro manžele či snoubence se zapojuje také českobudějovická diecéze.

Ilustrační snímek: M&P Červení / Člověk a víra

Kromě senátora Marka Hilšera a jeho manželky Moniky nebudou mezi řečníky chybět také manželé Rosákovi a další osobnosti a odborníci zabývající se manželstvím a jeho podporou.

Každoročně se v rámci NTM koná přes 100 akcí po celé ČR. Jejich přehled můžete najít na stránkách www.tydenmanzelstvi.cz, kde mohou své akce registrovat i místní pořadatelé.

Během Týdne manželství 2019 budou také na více než 50 místech po celé ČR probíhat Manželské večery v rámci iniciativy Zveme Česko na rande, jejíž je NTM partnerem.

 

Zveme Česko na rande

Stejnojmenný happening v rámci Národního týdne manželství, který 14. února v Českých Budějovicích pořádá Diecézní centrum pro rodinu (DCR), je určen pro širokou veřejnost. Pro ty, kteří spolu chodí, pro manžele, kteří spolu jsou krátce i ty, kteří jsou spolu dlouho. „Naším záměrem je vymezit se k mottu Týdne manželství pozitivně, udělat vše pro to, aby manželství, resp. partnerský vztah nebyl ohrožen, ale dostalo se mu patřičné pozornosti. Akcí chceme oslavit, že člověku je svěřen dar umět opravdově a nezištně milovat“, říká ředitelka DCR Alena Poláčková.

V programu akce vystoupí známý divadelník Víťa Marčík, účastníci vytvoří na náměstí tvar srdce, dozvíte se, co jsou Manželské večery, za příznivého počasí bude zajištěn prodej květin, možná bude i tanec. „Pozvání platí také těm, co teprve partnera hledají a párům, kteří třeba prožívají krizi. Součástí programu totiž bude i informace o kurzu Manželské večery, který je rozšířen po celém světě a který nenásilně, ale účinně pomáhá při řešení vztahových krizí. V návaznosti na akci začíná jeden kurz určený pro manžele a další pro ty, kteří chtějí do manželství vstoupit“, dodává Alena Poláčková.

Sledujte facebook Zveme Česko na rande

 

Akce Týdne manželství 2019 v českobudějovické diecézi

  • 10. 2. ve 14,30 interaktivní seminář „Radosti a strasti manželů“, vede Hana Modlitbová – fara v Prachaticích
  • 11. 2. v 17h přednáška PhDr. Anny Stodolové na téma „Kudy z bludného kruhu násilí“ – Barokní sál Jihočeského muzea (1. p.) v Českých Budějovicích, Dukelská 1.
  • 13. 2. v 19h první setkání kursu „Manželské večery“ ve farnosti sv. Vojtěcha Čtyři Dvory, České Budějovice. Koná se v rámci celostátní akce Pozvěme Česko na rande pro manželské dvojice, které chtějí strávit čas spolu, oživit svůj vztah, popovídat si ve dvojici na různá témata a něco si k nim poslechnout a v neposlední řadě si spolu dát dobrou večeři při svíčkách. Info manželé Širokých (602 133 384, psiroky@email.cz)
  • 14. 2. v 17,30 happening „Zveme Česko na rande“ – Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích.  Akce má podpořit trvalý partnerský vztah, manželství ženy a muže a přinést nabídku na kurz Manželské večery. Pořádá Diecézní centrum pro rodinu ve spolupráci s Divadlem Víti Marčíka, Křesťanským společenstvím.
  • 14. 2. v 18,45 adorace s modlitbami za manžele a rodiny  – farní kostel v Pelhřimově
  • 15. 2. v 18,45 setkání manželů „Humorem proti zabijákům manželství“ – farní kavárna Jindřichův Hradec

 

Národní týden manželství vznikl v roce 1996 ve Velké Británii, v roce 2007 se poprvé konal v ČR a v současné době se připravuje ve více než dvaceti dalších zemích světa. Cílem akce je posílit vztahy v manželství a zvýraznit potřebu zabývat se otázkou vztahových dovedností jako předpokladů dobrého manželství a též motivovat laickou a odbornou veřejnost, média i veřejně známé osobnosti, aby alespoň jednou za rok podpořili důležitost manželství. Kromě ČR se k iniciativě připojily další země, např. Austrálie, Belgie, Irská republika, Maďarsko, Německo, Nizozemí, Rumunsko, Slovensko, Severní Irsko, Švýcarsko, Polsko a USA.  Partnery NTM v ČR jsou Síť mateřských center, Společnost pro podporu rodiny, Etické fórum ČR, Asociace manželských poradců, nakladatelství Návrat domů, ACET, Českomoravská asociace Klubů dvojčat a vícerčat, Asociace center pro rodinu a další organizace. Svou podporu iniciativě vyjádřila i Česká evangelikální aliance a Ekumenická rada církví.

(Autor článku: Miroslav Bína; zdroj: Diecézní centrum pro rodinu, Tydenmanzelstvi.cz)

Přiložené soubory