Koncert na památku J. Luxe pomohl uprchlíkům

23.03.2022 Petr SAMEC

V neděli 20. března se v kostele Panny Marie Růžencové v Českých Budějovicích konal charitativní varhanní koncert na památku Josefa Luxe. Dobrovolným vstupným posluchači přispěli do sbírky Diecézní charity České Budějovice na pomoc ukrajinským uprchlíkům v Jihočeském kraji. Celkový výtěžek z koncertu činil 20 915 Kč.

Foto: Anežka Zemenová

Jako hlavní účinkující zahrál varhaník katedrály sv. Bartoloměje v Plzni Aleš Nosek. Varhanní skladby v jeho provedení doplnil vzpomínkový text s myšlenkami Josefa Luxe. S krátkým mluveným slovem vystoupila také Luxova manželka Věra Luxová.

Věra Luxová a František Talíř; Foto: Anežka Zemenová

Posluchači z řad široké veřejnosti zaplnili kostel, po skončení koncertu proběhlo ještě neformální setkání u kávy a drobného občerstvení. Akci pořádal vicehejtman Jihočeského kraje František Talíř ve spolupráci s místní organizací KDU-ČSL a Mladými lidovci.

„Původně jsme chtěli výtěžek z koncertu věnovat na činnost perinatálního hospice Dítě v srdci, vzhledem k vývoji situace na Ukrajině jsme nakonec po dohodě s hospicem udělali změnu a rozhodli se výtěžek darovat lidem zasaženým válečným konfliktem. Věříme, že každá taková pomoc má velikou cenu,“ uvedl František Talíř.

František Talíř s plnou kasičkou a P. Stanislavem Brožkou, prezidentem Diecézní charity České Budějovice; Foto: Anežka Zemenová

Od začátku války na Ukrajině do Jihočeského kraje dorazily tisíce uprchlíků. Diecézní charita České Budějovice jim poskytuje odborné poradenství a zprostředkovává ubytování nebo potravinovou a materiální pomoc. Provozuje pro ně také krizovou nonstop linku a nabízí asistenční služby na Odboru azylové a migrační politiky.

(Text: tisková zpráva Krajského úřadu Jihočeského kraje)