Jeden dárek navíc

10.12.2019 Miroslav Bína

8. 12. 2019, České Budějovice; Většině dětí se v předvánočním čase honí hlavou představy dárků, které by chtěly najít pod stromečkem. Paní učitelky a katechetky se s dětmi zapojily do pomoci dětem, které takové štěstí, že by pod stromečkem něco našly, nemají.

Snímek: PMD

Papežská misijní díla v adventu tradičně zveřejňují jeden z mnoha projektů na pomoc opuštěným dětem. V letošním roce je to prosba křesťanských komunit z Jižního Súdánu, které pomáhají vysídleným dětem. Ty se svými rodinami nebo už bez nich musely kvůli občanské válce nebo suchu opustit své domovy a žijí sice v bezpečí, ale bez větší pomoci v jiné části země.

Jeden dárek navíc je jednoduchá myšlenka, kterou Pastorační středisko v Českých Budějovicích zprostředkovalo školám a skupinám dětí. Jak? Nabídkou podpořit děti, aby darovaly jednu ze svých hraček. A poté, když se kancelář střediska zaplnila taškami, pytli a krabicemi s darovanými hračkami, mohl být uskutečněn poslední krok.

V rámci českobudějovického nedělního adventního trhu mohli návštěvníci najít také stánek s nejrůznějšími plyšáky, auty, stavebnicemi a dalšími hračkami a za dobrovolný příspěvek si jakoukoli věc odnést a udělat tak dvojitou radost. Těm, které obdarují, i dětem, kterým finanční dar pomůže. Z darů, které se z České republiky v tomto adventu sejdou, bude pro téměř tisícovku jihosúdánských dětí zajištěno vyučování a dvě jídla denně.

Zvláštní poděkování za pomoc a vedení dětí k pomoci druhým patří CMŠ Lipenská, CZŠ Rudolfovská, CZŠ Orbis Pictus, ZŠ Jistebnice, Misijnímu klubku v Klokotech a v neposlední řadě dobrovolníkům z hnutí Fokoláre a  ze společenství mládeže na Hosíně.

(Autor článku: Hana Koukalová)