JAKÁ BUDE LETOS NOC KOSTELŮ V NAŠÍ DIECÉZI?

25.05.2021 Petr SAMEC

K dnešnímu dni je do Noci kostelů v českobudějovické diecézi přihlášeno 97 kostelů. Kompletní seznam těchto kostelů, včetně programu, najdete na odkazu ZDE. Programy jsou stále průběžně doplňovány. Mnozí organizátoři měli a mají starosti o to, jakým způsobem bude možné zorganizovat Noc kostelů ve stále trvající nejisté době. Také z toho důvodu často přistoupili k venkovní variantě a některé programy již od počátku přesunuli do venkovního prostoru.

VÝBĚR NEJZAJÍMAVĚJŠÍCH bodů programu v diecézi

České Budějovice:

– katedrála sv. Mikuláše – v 18:30 pohovoří Ing. Jiří Míchal o tom, co se nachází pod chodníkem, jaká je historie sochy Krista nesoucího kříž ve výklenku u kaple Smrtelných úzkostí Páně.

– kostel Obětování Panny Marie – ve 20:00 procházka na Piaristickém náměstí, kde kdysi stála kaple sv. Markéty. Tam je připraven i koncertní program s hudbou 15. a 16. stol., starou hudbou ze středomoří, nebo rapsodická noc v křížové chodbě – souzvuk slova, hlasů a tónů.

– kostel sv. Prokopa a Jana Křtitele – v 19:00 bude doc. Rudolf Svoboda, Th.D., děkan TF JU, průvodcem kolem kostela, kde se na bývalém hřbitově nacházejí hroby čtyř prvních budějovických biskupů, včetně proslulého Jana Valeriána Jirsíka.

Č. Budějovice patří také mezi čtyři města v České republice, kde budou návštěvníci moci využít růžová sdílená kola – rekola – a při zadání jednoduchého kódu NocKostelu2021 budou mít dvě půlhodinové jízdy zdarma. I to je příspěvek k letošnímu tématu Noci kostelů, kterým je vztah ke stvoření.

Kompletní program Noci kostelů 2021 v Českých Budějovicích si můžete stáhnout ZDE.

Hluboká nad Vltavou:

– kostel sv. Jana Nepomuckého – v 19:15 „Kaplan bez kaple“ – přednáška dr. Ondřeje Doskočila, kaplana v Nemocnici České Budějovice a.s., trvalého jáhna a vyučujícího etiky na Zdravotně sociální fakultě JU

Homole-Černý Dub:

– kaplička sv. Petra a Pavla a zvonice – můžete si prohlédnout jednu z mála moderních sakrálních staveb v širokém okolí.

Chlum u Třeboně:

– kostel Nanebevzetí Panny Marie – ve 20:00 povídání na téma „Zajímavosti ke zdejším šlechtickým rodům – Fünfkirchenové, Stadionové, d´Este“; ve 20:35 minikoncert vokálního souboru ANTIKVARTET Dušana Vančury.

Jindřichův Hradec:

– evangelický kostel – v 19:00 tam začnou podávat protilátky proti únavě, skepsi a špatné náladě prostřednictvím úryvků z knihy Karla Čapka „Skoro modlitby“ a ve 20:00 začnou očkovat humorem (výběr „covidového“ humoru).

Jistebnice:

– kostel sv. Michaela – po celý večer varhanní dostaveníčka a vyhlídky z věže.

Kašperské Hory:

– kostel sv. Markéty – připraven je především duchovní program: adorace, meditace.

Prachatice:

– kostel sv. Jakuba, který byl před několika dny znovuotevřen po celkové rekonstrukci připravil komentované prohlídky a prohlídky věže.

Sušice:

– kaple Anděla strážce – program pro děti.

Tábor:

– kostel Proměnění Páně – od 16:00 hry pro děti na farní zahradě, od 18:00 volný vstup na věž kostela.

Týn nad Vltavou:

– kostel svatého Jakuba – od 19:00 přednáška PhDr. Jana Bartušky „Bohoslužebný prostor – od synagogy ke kostelu a od 20:00 Varhany v kostele sv. Jakuba (Mgr. Jiří Hladeček).

(text Štěpána Hadače, koordinátora Noci kostelů pro českobudějovickou diecézi, upravil a doplnil Petr Samec)

 

Přiložené soubory