Dominikánský klášter v Č. B. zítra zahájí hlavní turistickou sezónu

31.05.2022 Petr SAMEC

Od zítřka (tj. od 1. června 2022) můžete opět navštívit nejstarší historicko-uměleckou památku na území města České Budějovice. Bývalý dominikánský klášter s klášterním kostelem Obětování Panny Marie znovu otevírá své brány. Pokud si chcete porovnat stav areálu kláštera před rekonstrukcí a po kompletní rekonstrukci (ukončené na podzim roku 2020), klikněte na odkaz ZDE.

Foto: Jarmila Sajtlová

Otevírací doba červen a září: denně

pondělí, úterý, pátek a sobota: 9:30 – 18:00

středa: 9:30 – 16:30

čtvrtek: 9:30 – 16:30

neděle: 13:00 – 18:00

Otevírací doba červenec a srpen: denně

pondělí, úterý, středa, pátek a sobota: 9:30 – 18:00

čtvrtek: 9:30 – 16:30

neděle: 13:00 – 18:00

Kontakt a dotazy: klasterni.kostel@bcb.cz

Aktuální informace na https://www.facebook.com/klastercb

 

Můžete si vybrat ze 4 variant

Plakát ve vysokém rozlišení stáhnete kliknutím na obrázek.

Nekomentované prohlídky

Se zapůjčeným tištěným průvodcem si můžete prohlížet přístupné části areálu vlastním tempem. Vstupné: 50,- Kč na osobu; dítě do 12 let: 30,- Kč; rodinné vstupné: 130,- Kč; dítě do 5 let: zdarma

Prodej vstupenek: na místě (vchod z Piaristického náměstí vedle Solnice).

 

Komentované prohlídky

Vyškolený průvodce vás seznámí s historií, největšími zajímavostmi a také podrobnostmi z nedávno ukončené rekonstrukce celého areálu. Prohlídky s průvodcem se konají každý den dopoledne od 11:00 a odpoledne od 15:00. Vstupné je 90,- Kč na osobu; dítě do 12 let: 50,- Kč; rodinné vstupné: 240,- Kč; dítě do 5 let: zdarma. Minimální počet ve skupině: 3 osoby.

Prodej vstupenek: na místě (vchod z Piaristického náměstí vedle Solnice).

 

 

Večery s královským nástrojem

Viděli jste někdy varhany zblízka? Víte, co je to lomená oktáva? Zajímá Vás, co je to sakristie a jaká tajemství ukrývá? Potom Vás zveme na prohlídku, kde nejen mnoho uvidíte, ale také se budete moci zaposlouchat do tónů varhan ve ztichlém prostoru klášterního kostela. Mimo jiné se také dozvíte, jak varhany fungují a co všechno umí. Součástí večera bude také prohlídka sakristie kostela Obětování Panny Marie s odborným výkladem.

Vstupné: 150,- Kč na osobu; dítě do 12 let: 110,- Kč; rodinné vstupné: 400,- Kč.

Termíny: vždy v pondělí 4. 7.; 18. 7.; 1. 8.; 15. 8.; 29. 8. a 12. 9. ve 20:00

Maximální kapacita: 30 osob.

Předprodej vstupenek na www.cbsystem.cz

 

Večer za zdmi bývalého kláštera

Přeneste se v čase do dob minulých a vstupte do tajemné atmosféry večerního kláštera prostřednictvím jedinečné prohlídky s divadelním doprovodem a se zkušeným průvodcem a místním znalcem nejcennější budějovické památky.

Vstupné: 180,- Kč na osobu; dítě do 12 let: 150,- Kč; rodinné vstupné: 500,- Kč.

Termíny: vždy v pondělí 11. 7.; 25. 7.; 8. 8.; 22. 8.; 5. 9. a 19. 9. ve 20:00

Maximální kapacita: 50 osob.

Předprodej vstupenek na www.cbsystem.cz

O klášteru

Kostel s klášterem založeným Přemyslem Otakarem II. patří k nejstarším dosud stojícím stavbám v Českých Budějovicích. Z nejstaršího gotického období je to především klášterní kostel s křížovými klenbami a řadou dochovaných středověkých nástěnných maleb. Druhou nejstarší částí je křížově klenutý ambit kolem rajské zahrady se studniční kaplí a středověkými nástěnnými malbami. Z památkového hlediska jsou vysoce ceněny také všechny barokní úpravy areálu z 18. století, které nad městem vztyčily Bílou věž a dotvořily dnešní siluetu historického centra Českých Budějovic při pohledu od západu. To vše dnes můžete opět vidět v původní kráse.

Během školního roku využívají základní, střední i vysoké školy možnost komentovaných prohlídek. Historické prostory křížové chodby kolem rajské zahrady či samotnou rajskou zahradu si mohou zájemci pronajmout k nejrůznějším výstavám, koncertům a jiným akcím. Turisté si mohou vybrat nekomentovanou či komentovanou prohlídku s vyškoleným průvodcem. Kromě toho bude v areálu kláštera od července do září každé pondělí večerní program: buď „divadelní prohlídka“ ve spolupráci s Agenturou Kultur-Kontakt a panem kostelníkem Jiřím Míchalem nebo varhanní „koncerto-prohlídka“ s varhaníkem z povolání panem Martinem Kubátem.