Diecézní biskup požehnal ležák v Budějovickém Budvaru

15.09.2023 Petr SAMEC

Mons. Vlastimil Kročil, diecézní biskup českobudějovický, požehnal ve středu 6. září 2023 ve varně pivovaru Budějovický Budvar zvláštní várku světlého ležáku. Učinil tak již po sedmé v rámci tradiční akce pivovaru: výtěžek z prodeje této várky během letošního Adventu bude věnován na charitativní účely. Pro dobročinné účely se touto cestou v minulosti podařilo vybrat již více než 1 mil. korun.

Fotografie z obřadu najdete ZDE.

Foto: archiv Budějovického Budvaru

„Tento projekt nám umožňuje již sedmým rokem propojit to, co máme rádi, vaření piva, s dobrým úmyslem. A to k Vánocům, kdy charitativní ležák prodáváme, rozhodně patří,“ řekl Petr Dvořák, ředitel Budějovického Budvaru.

„Velice nás těší, že i letos společně vaříme várku originálního budvarského ležáku s cílem doručit pomoc tam, kde ji potřebují. O jejím letošním nasměrování rozhodnou hlasováním ti, kteří se na ní aktivně podíleli nejen při výrobě a balení, ale i při zakoupení a ochutnání našeho charitativního ležáku,“ dodal Adam Brož, sládek Budějovického Budvaru.

„Věřím, že společné setkání u speciální várky budějovického ležáku přinese požehnání všem těm, kteří se na vaření ležáku podílejí, všem, kteří budou tento nápoj pít a také těm, kteří se ocitli v nouzi a díky výtěžku z prodeje charitativního ležáku mohou obdržet potřebnou pomoc,“ doplnil Mons. Vlastimil Kročil, diecézní biskup českobudějovický.

Charitativní ležák se vaří podle osvědčené receptury Budweiser Budvar Original, který je vlajkovou lodí národního pivovaru od samého počátku. Obřad žehnání probíhá právě v okamžiku, kdy je várka čerstvě dovařena. Poté putuje do ležáckého sklepa, kde týdny zraje. Prodej charitativního ležáku bude probíhat tradičně v období Vánoc v Českých Budějovicích. K dostání bude v lahvovém balení. Budějovický Budvar tím chce podpořit myšlenku, že právě tento ležák patří na vánoční stůl.

Tiskovou zprávu pivovaru Budějovický Budvar, n. p., redakčně upravil Petr Samec