Charita pro Libanon

Peníze českých dárců pomohou v Bejrútu

Nedávná exploze v bejrútském přístavu způsobila obrovské škody, ovšem vzápětí vyvolala velkou vlnu solidarity na celém světě. Do pomoci se okamžitě zapojila místní Caritas Lebanon, která se na místě stará o raněné a poskytuje přístřeší. Tuto sesterskou organizaci podporuje také česká Charita a prvních 10 tisíc eur (přibližně 262 tisíc Kč) z krizového fondu Charity Česká republika odešlo do Libanonu již 11. srpna. Charita Česká republika současně vyhlásila finanční sbírku, kam už přispěly desítky lidí z celé České republiky.

Výbuch v libanonském hlavním městě si minulý týden vyžádal již 200 obětí a více než 300 000 lidí ztratilo střechu nad hlavou. Libanon se nejenže potýká s hlubokou ekonomickou krizí a pandemií koronaviru, ale okolnosti výbuchu navíc prohlubují dlouhodobé politické problémy a nedůvěru ve státní instituce. „Potřebujeme jen být v bezpečí,“ říká Nour, jejíž dům byl při explozi téměř kompletně zničen. Jí a podobně postiženým lidem začala na místě ihned pomáhat místní Caritas Lebanon, která poskytla základní zdravotní ošetření, ale také nouzové přístřeší, vodu a potraviny. Dobrovolníci navíc pomáhají s odklízením trosek.

Charita Česká republika zasílá kolegům v Libanonu 10 tisíc eur (přibližně 262 tisíc Kč) ze svého krizového fondu, které jsme právě odeslali na pokrytí okamžité materiální pomoci potřebným. V této částce je také příspěvek Arcidiecézní charity Olomouc. Prostředky krizového fondu pocházejí z výtěžku Tříkrálové sbírky.

Veřejná sbírka a dárcovká SMS

Na pomoc Libanonu vyhlásila Charita ČR veřejnou sbírku, jejíž výtěžek půjde na společný projekt, ve kterém budeme spolupracovat s libanonskou, švýcarskou, polskou a nizozemskou Charitou. Hlavním garantem projektu je Charita Švýcarsko, která díky svým mnohaletým humanitárním zkušenostem a přítomnosti přímo na místě zajistí, že se nasbírané peníze využijí efektivně a transparentně. Ve společném projektu pomůžeme chudým rodinám ze zasažené oblasti zajištěním bydlení a potravin překonat prvních několik měsíců. Součástí plánu jsou i hygienické balíčky, abychom zasažené rodiny pomáhali chránit před pandemií koronaviru. V další fázi pomoci pak podpoříme obnovení drobných podniků a živností, aby se lidé mohli znovu postavit na vlastní nohy.

Na pomoc strádajícím obyvatelům Bejrútu lze přispět na účet číslo 55660022/0800 u České spořitelny, variabilní symbol 129. Přispět je možné také zasláním dárcovské SMS na číslo 87 777 ve tvaru: DMS CHARITASVET 30, DMS CHARITASVET 60 či DMS CHARITASVET 90

„Děkujeme vládám jiných zemí i všem lidem ze zahraničí za solidaritu a rychlou pomoc,“ vzkazuje Nour.

Zdroj: Charita Česká republika