Českobudějovický biskup mezi uprchlíky a charitní pomoc

07.03.2022 Petr SAMEC

Uplynulou neděli (6. 3. 2022) se při bohoslužbách v katolických kostelích českobudějovické diecéze četl list biskupa Vlastimila Kročila, v němž povzbuzuje věřící k pomoci uprchlíkům z Ukrajiny. Mimo jiné v něm vyzval: „Nikdo z nás by neměl zůstat lhostejným! Všichni bychom se měli snažit podle svých možností hledat konkrétní způsob pomoci, ať již materiální či duchovní.“ Celý text Pastýřského listu si můžete přečíst na odkazu ZDE.

Že pak nezůstává pouze u slov, dokazuje i účinná spolupráce Diecézní charity s Asistenčním centrem v Plané u Českých Budějovic, které bylo zřízeno Krajským úřadem. Vyřizování potřebných formalit pro pobyt v České republice vyžaduje určitý čas, a tak dobrovolníkům z Českobudějovické diecézní charity byla svěřena starost a péče o ty nejmenší, pro něž je vyhrazen dětský koutek. Laskavost, vstřícnost a ochota pomoci komukoliv je však patrná u všech a vůči všem, ne pouze těm nejmenším.

Dobrovolníci z Diecézní charity ČB pečují o nejmenší v dětském koutku; Foto: archiv BCB

V sobotu 5. března biskup Kročil navštívil Krajské asistenční centrum, aby se na místě setkal nejen se zástupci Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje a Krajského ředitelství policie, ale především s těmi, kteří jsou postiženi válkou. Po setkání s nimi biskup řekl: „Jsou to velmi silné okamžiky, když napřímo slyším o hrůzách, které se dějí na Ukrajině. Z tváří ukrajinských žen a dětí však vyzařuje velká vděčnost za srdečné přijetí, za což nepřestávají děkovat“.

Otec biskup Vlastimil při návštěvě Krajského asistenčního centra 5. 3. 2022 hovoří s dobrovolnicí z Diecézní charity; na snímku jsou i prezident Diecézní charity ČB P. Stanislav Brožka a P. Šimon Stančík, duchovní poradce Hasičského záchranného sboru v naší diecézi; Foto: archiv BCB

Vzhledem k tomu, že mezi ukrajinskými uprchlíky je velký počet věřících křesťanů, lze očekávat, že ze strany církve dojde ještě k posílení již přítomné duchovní služby přímo v Asistenčním centru. Podle biskupových slov, nechybí v českobudějovické diecézi ani velkorysá vstřícnost farních společenství, která jsou připravena pomáhat v následujícím období, kdy budou stále přicházející uprchlíci ubytováváni na různých místech v kraji. Závěrem pak českobudějovický biskup dodal: S vědomím, že i když postiženým válkou nemůže naše pomoc plně nahradit domovy a rodiny, přesto se pro ně může stát dotekem Boží dobroty a lásky, která zmírní jejich utrpení“.

Přijímací středisko Krajského asistenčního centra 5. 3. 2022; Foto: archiv BCB

 

Odpočinková zóna Krajského asistenčního centra 5. 3. 2022; Foto: archiv BCB