Českobudějovická diecéze nabízí v církevních objektech 166 lůžek pro ubytování uprchlíků z Ukrajiny

11.03.2022 Petr SAMEC

Hlavní organizační složkou, která koordinuje pomoc Ukrajině v českobudějovické diecézi je Diecézní charita České Budějovice, jejímž zřizovatelem je Biskupství českobudějovické.

Diecézní Charita nabízí své služby a pomoc občanům Ukrajiny, kteří se nacházejí na území diecéze prostřednictvím místních Charit. Uprchlíci se mohou také obrátit přímo na Poradnu pro cizince a migranty v Kanovnické ulici v Českých Budějovicích, která je telefonicky dostupná i o víkendu. Charita velmi úzce spolupracuje s Jihočeským krajem, konkrétně s Krajským asistenčním centrem pomoci Ukrajině (KACPU). Kromě jiného zajišťují dobrovolníci z Charity přímo v areálu KACPU péči o děti v dětském koutku.

Velmi akutním problémem se stává zajištění ubytování pro stále rostoucí počet uprchlíků. V tom je diecézní Charita velmi aktivní. „Společně s naším zřizovatelem – Biskupstvím českobudějovickým, jednotlivými farnostmi a věřícími se snažíme zajistit pro uprchlíky ubytování. Napojení Charity na církev nám pomáhá vytvářet pro Ukrajince přátelské zázemí a tím posilovat jejich pocit přijetí a nového dočasného domova. Kromě finanční či materiální pomoci tedy poskytujeme i krizovou intervenci a duchovní podporu,“ říká Jiří Kohout, ředitel Diecézní charity České Budějovice. V charitních či církevních objektech (na farách a v klášterech) bylo k dnešnímu ránu 11. března k dispozici celkem 26 objektů s cirka 166 lůžky pro uprchlíky. Z toho obsazených bylo zhruba 37 lůžek v 8 objektech. „Stále hledáme v církevních objektech další možnosti pro ubytování uprchlíků. Ve většině případů bude ale nutné doplnit vybavení bytů nebo provést různé technické úpravy, což zabere nějaký čas,“ dodává Jiří Kohout.

Kromě ubytování v církevních objektech diecézní Charita přijímá a eviduje nabídky na ubytování také od soukromých osob nebo organizací. K tomu účelu je ideální vyplnit jednoduchý FORMULÁŘ, případně lze poslat nabídku na e-mail ukrajina2022@dchcb.charita.cz nebo zavolat na telefonní číslo +420 733 741 405. Solidarita s Ukrajinou je veliká. V pátek ráno 11. března bylo v evidenci diecézní Charity 169 dalších volných lůžek v soukromých objektech, obsazených jich k tomuto dni bylo necelých 70. „Dalších 80 míst ať už v církevních či soukromých objektech máme zarezervováno a čeká se na obsazení. Nabídky nám průběžně přicházejí a my za ně moc děkujeme,“ uzavírá Jiří Kohout.