ČERVENÁ STŘEDA: Rozsvítí se desítky církevních i veřejných budov

17.11.2021 Petr SAMEC

Listopad se bude nést již tradičně v duchu mezinárodní iniciativy Červená středa, která se bude v České republice letos konat již počtvrté, a to 24. listopadu 2021. Tradiční mezinárodní konference v Praze se letos zúčastní také významní zahraniční řečníci, například Lord David Alton, člen britského parlamentu, nebo dominikán br. Olivier Poquillon z rehabilitační mise v iráckém Mosulu. Novinkou v pražském programu bude benefiční koncert na obnovu církevní budovy v Iráku. Více informací k dispozici na novém webu www.cervenastreda.cz.

Kostel sv. Maří Magdalény v Kuřimi zářil 25. listopadu 2020 červenou barvou do dáli, aby připomněl lidi pronásledované pro svou víru.

Přípravy na Červenou středu jsou v plném proudu a do letošního ročníku se již nyní přihlásilo přes 50 kostelů, synagog, sborů a veřejných institucí. V podvečer 24. listopadu se načerveno nasvítí třeba kostel svatého Jana Nepomuckého v Hluboké nad Vltavou, kostel v Suchdole nad Lužnicí nebo kostel sv. Vojtěcha v Českých Budějovicích. V Praze bude opětovně nasvícen Černínský palác, Petřínská rozhledna, Rudolfinum, Karolinum, Staronová synagoga nebo kostel sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí.

Červená středa v naší diecézi

Do Červené středy se zapojí i několik farností v naší diecézi. V kostele sv. Vojtěcha v Českých Budějovicích bude od 17:30 do 19:30 nasvícen kostel, streamovaná mše svatá a společná modlitba s možností zapálit v kostele svíčku za pronásledované. V Suchdole nad Lužnicí se věřící zapojí také, a to od 16:30 modlitbou růžence za pronásledované a mší svatou od 17:00. Po mši svaté bude kostel osvícen červeně.  Do akce se zapojí i další farnosti, např. v Táboře, v Kaplici nebo sestry boromejky v Prachaticích. V Protivíně se připojí také sbor Evangelické církve metodistické Modlitebním setkáním a nasvícením kostela od 18:00.

Pastorační středisko pro vás také připravuje podcasty na téma Červená středa. Od 17. do 24. listopadu můžete vyslechnout vždy jedno svědectví o těžkostech, víře, síle a odvaze pronásledovaných nebo o zkušenosti se šířením Písma svatého. Jako podklad pro texty poslouží články z časopisů organizací Hlas mučedníků a CSI – Křesťanská mezinárodní solidarita s jejich laskavým svolením (tyto organizace pomáhají pronásledovaným křesťanům). Podcasty budeme zveřejňovat na YouTubeProlidi.online (najdete tam i jiné pořady).

Do Červené středy se můžete zapojit i vy doma, pokud se nekoná nic ve vašem místě bydliště. Zapalte si doma svíčku a pomodlete se za pronásledované v různých zemích světa. Na webových stránkách www.cervenastreda.cz najdete různé texty, podněty, videa a můžete se tak víc dozvědět o tématu pronásledování a náboženské svobody. Zde také zjistíte zapojené farnosti a jiná společenství.

Program v Praze

Kromě červeného nasvícení budov se po celé zemi konají setkání, modlitby, bohoslužby nebo přednášky. V rámci centrální akce v Praze se již tradičně uskuteční mezinárodní konference, kterou společně s Českou biskupskou konferencí, Ekumenickou radou církví v ČR a Federací židovských obcí v ČR organizuje Institut pro křesťansko-demokratickou politiku. Na konferenci vystoupí například člen Parlamentu Velké Británie a duchovní otec Červené středy Lord David Alton, zvláštní zmocněnec pro antisemitismus OBSE a zástupce American Jewish Comittee rabín Andrew Baker, Marcela Szymanski z organizace Aid to the Church in Need (Církev v nouzi), vedoucí dominikánské rehabilitační mise v iráckém Mosulu br. Olivier Poquillon OP, zmocněnkyně vlády Slovenské republiky pro ochranu svobody vyznání Anna Záborská a také poslanec a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Konference se bude konat ve Vlasteneckém sále pražského Karolina od 13.00 hodinV 18.00 hodin se následně ve Velké aule Karolina uskuteční tradiční židovsko-křesťanská modlitba, po které bude od 18.30 následovat průvod kolem červeně nasvícených budov na pražském Starém Městě.

Benefiční koncert je letos novinkou

V rámci Červené středy se bude letos poprvé konat v Lichtenštejnském paláci Hudební akademie múzických umění také benefiční koncert, na němž zazní dílo Petra Ebena Labyrint světa a ráj srdce. Doporučená cena vstupenky na benefiční koncert je 200 Kč a je možné si ji objednat na www.cervenastreda.cz.
Koncert bude živě přenášet TV Noe, která bude provozovat i živé dárcovské call centrum, ale darovat je možné z pohodlí domova přes dárcovské SMS i přispěním přímo na účet. Darovat na účel benefičního koncertu lze také již nyní jednoduše přes portál Darujme.cz.

Koncert pořádají organizátoři Červené středy ve spolupráci s Charitou Česká republika. Výtěžek půjde na obnovu misie při kostele Panny Marie s hodinami ve starobylém centru Mosulu. Opravu kostela podpořily již Spojené arabské emiráty a pod dohledem UNESCO se na ní společně podílejí místní křesťanští i muslimští pracovníci. Na obnovu ekonomického zázemí misie však finanční prostředky chybějí. V budově v těsném sousedství kostela dříve fungovaly obchody, jejichž výnos přispíval právě k financování každodenního provozu tamní dominikánské misie. Protože jsou ale nyní obchody zničené, misie nemá v místě žádné další potřebné prostředky na provoz.

Nové webové stránky

Koncem září byly spuštěny také nové webové stránky www.cervenastreda.cz. Najdete zde nejen informace o akci, ale také materiály a nápady pro vlastní zapojení, pokud chcete letos Červenou středu ve své farnosti, obci či společenství pořádat.

Co je to Červená středa?

Více než 60 % lidí na světě žije v zemích, kde není dodržováno jedno ze základních lidských práv – svoboda vyznání. Téměř 300 milionů věřících zažívá podle papežské nadace Církev v nouzi každodenní pronásledování. Červená středa je mezinárodní iniciativa, jejíž smyslem je veřejně si připomenout všechny, kdo jsou ve světě pronásledováni pro své náboženské přesvědčení. Znakem je rozsvícené červené světlo, které symbolizuje krev trpících pro víru. Lidé v tento den také zapalují svíčky nebo nasvěcují významné budovy červeným světlem.

Česká biskupská konference se tak společně s Ekumenickou radou církví v ČR a Federací židovských obcí v ČR připojuje k iniciativě křesťanské organizace Aid to the Church in Need. Akce se koná na dalších místech ve světě – mj. v Londýně, Bratislavě, Vídni, Budapešti, na Filipínách. V České republice se iniciativa koná od roku 2018, kdy se zapojilo cca. 25 objektů, v roce 2019 to bylo už 80 institucí a v roce 2020 se i přes nepříznivou epidemiologickou situaci zúčastnilo přes 100 farností, sborů, obcí, veřejných institucí atd.

(text TS ČBK doplnil a upravil Petr Samec)