ČERVENÁ STŘEDA připomene pronásledované pro víru

06.11.2023 Petr SAMEC

Již 6. ročník mezinárodní iniciativy Červená středa (#RedWednesday) se v České republice letos uskuteční 29. listopadu 2023. Cílem je připomínka všech lidí, kteří jsou ve světě pronásledováni pro svou víru.

Podle papežské nadace Církev v nouzi (ACN) zažívá každodenně pronásledování téměř 300 milionů osob. Ve více než 62 zemích světa jsou lidé vystaveni násilí kvůli svobodě vyznání. Do mezinárodní iniciativy na jejich podporu se letos již pošesté zapojí i Česká republika, a to ve středu 29. listopadu 2023. Hlavním symbolem Červené středy je červené světlo, které symbolizuje krev trpících pro víru. V Praze bude letos nasvícený Pražský hrad, Petřínská rozhledna, Žižkovská věž, dále kostel sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí, Staronová synagoga a další. Připojí se také další farnosti, sbory i instituce, kterých se loni po celé republice zapojilo přes 135.
Součástí programu bude mezinárodní konference „Svoboda vyznání ve veřejném prostoru“ ve Vlasteneckém sále pražského Karolina, kterou ve spolupráci s Českou biskupskou konferencí, Ekumenickou radou církví a Federací židovských obcí pořádá Institut pro křesťansko-demokratickou politiku. První panelové diskuse na téma „Jaké místo má svoboda vyznání mezi lidskými právy?“, se zúčastní Fiona Bruce, poslankyně britského parlamentu, Marcela Szymanski, zástupkyně ACN, rabín David Rosen, zvláštní poradce Abrahamic Family House v Abu Dhabí a José Luis Bazán, tajemník Komise pro migraci a azyl COMECE. Druhá panelová diskuse bude věnovaná otázce „Jak dostat svobodu vyznání do veřejné diskuse?“ a bude o ní hovořit Jan Olbrycht, poslanec Evropského parlamentu, Paul Marshall, profesor náboženské svobody na Baylor University, Eva Saenz Diez z Katolické univerzity v Lovani a online se připojí kanovník Chris Sugden z Oxford Centre for Religion and Public Life.
Po skončení konference proběhne ve Velké aule Karolina již tradiční židovsko-křesťanská modlitba, průvod centrem Prahy s červenými svíčkami a benefiční koncert v dominikánském kostele sv. Jiljí, který bude živě přenášet TV Noe. Výtěžek z koncertu půjde letos na pomoc křesťanským školám v Libanonu, protože 90 % obyvatel zde žije v naprosté chudobě. Podle Světové banky se Libanon nachází tři roky v závažné ekonomické krizi, která nutí křesťany opouštět zemi. Podle nadace ACN je svoboda vyznání a přežití náboženských menšin závislá kromě fyzické bezpečnosti také na socioekonomických faktorech a životních podmínkách. Pokud tyto podmínky setrvávají v katastrofálním stavu, může docházet k vážnému narušení možnosti důstojného a svobodného života náboženského společenství.
Červenou středu založila britská pobočka křesťanské organizace Církev v nouzi, v České republice ji organizuje Česká biskupská konference společně s Ekumenickou radou církví v ČR a Federací židovských obcí v ČR. Akce se koná také na dalších místech ve světě, mj. v Londýně, Bratislavě, Vídni, Budapešti, na Filipínách, v Kanadě a dalších.
Více informací naleznete na webu www.cervenastreda.cz nebo na Facebooku www.facebook.com/cervenastreda

Připojte se i Vy, jako organizátor se můžete registrovat ZDE.

 Tiskovou zprávu ČBK redakčně upravil Petr Samec