Biskup Pavel Posád požehnal jihočeskému chlebu se solí

07.12.2018 Miroslav Bína

6. 12. 2018,Včelná; Biskup Pavel Posád dnes ve Včelné na Českobudějovicku požehnal prodejně Chleba se solí. Stejnojmenná firma peče v Kaplici chléb jen z mouky, vody a soli.

Snímek: Jan Zasadil

„V dnešní době obrovského konzumismu se chléb stává něčím banálním, jeho úžasnou cenu si ani neuvědomujeme. Proto jsem velice šťastný, že tomuto chlebu můžu požehnat“, uvedl při žehnání biskup Pavel Posád. Dodal, že chléb je základní lidskou potřebou, zdroj síly a má být zdrojem radosti. Citoval Jana Bosca, zakladatele Salesiánů Dona Boska, že když se raduje duše, má se radovat také tělo. „To boží požehnání tady bude přítomno stále, není jenom pro tuto chvíli, protože naši předkové říkali: s Bohem počni každé dílo, podaří se ti, až milo. A o to nám jde, aby naše dílo mělo krásný průběh, přinášelo radost mnoha lidem“, dodal otec biskup.

Prodejna, do níž firma investovala pět milionů Kč, funguje od září, v listopadu měla obrat 308.000 Kč. Firma Chléb se solí nejdřív pekla deset chlebů denně, teď 40 až 50 denně. Jeden pecen vyrábí podnik s 15 zaměstnanci pět dní.

Jihočeská hospodářská komora zahrnula chléb této firmy mezi lokální produkty se značkou Chutná hezky jihočesky. Firma Chléb se solí má dvě pece a mlýn v Kaplici na Českokrumlovsku, za deset milionů Kč tam již dříve koupila starou pekárnu. Nyní shání třetí pec. V prodejně ve Včelné plánuje příští rok měsíční obrat půl milionu Kč, další prodejny chce otevřít v Českých Budějovicích a Českém Krumlově.

Firma používá obilí z původních odrůd žita a pšenice v biokvalitě z farmy v Malontech. Mele ho ve vlastním kamenném mlýně, aby se zrno nepřehřívalo. Ručně dolovaná sůl stará přes 200 milionů let z rakouského Altaussee obsahuje 84 minerálů. Pečení chleba firma zkoušela rok.

„Je to jenom čistý chléb, mouka, voda, sůl, bez jakýchkoli přísad. Dnes vládnou přísady, rychlost, množství, cena, my jdeme proti tomu. Děláme všechno pomalu, pět dní nám trvá, než se jeden chleba udělá, protože děláme i zákvasy. Těsto fermentuje, potom ho poprvé pečeme, další den chleba odpočívá a pak teprve jde podruhé do pece, protože pečeme dvakrát, kvůli kůrce a aby se dlouho vevnitř udržel čerstvý. To se tady nedělá vůbec, v Rakousku občas,“ řekl zakladatel firmy Jakub Pavlovský.

Pecen váží 1,1 kilogramu, firma ho prodává za 100 až 120 Kč. Pavlovský (35) se řemeslo vyučil v Rakousku, v prodejně pracuje i jeho žena, s pečením pomáhají i čtyřletá a sedmiletá dcera.

Podle Pavlovského je prodejna, kterou připravovali téměř rok, naplněním představy, jak má vypadat prodej pečiva. Nezáleží jen na tom, aby byl dobrý chléb. „Ale aby se zde člověk cítil jako doma. Proto jsou váleček na stěně, prkna z Novohradských hor, a ne z Číny, stůl dělal truhlář z Horní Stropnice, řemeslníci jsou kluci odsud. Aby byl by dobrý nejenom produkt, ale aby i náš zákazník měl komplexní zážitek,“ dodal.

(Zdroj: ČTK)