75 let od mučednické smrti P. Josefa Jílka

20.04.2020 Petr SAMEC

Dnes – 20. dubna 2020 – si připomínáme 75 let od popravy P. Josefa Jílka. Rodák z vesnice Výheň (okr. Český Krumlov, farnost Kaplice) byl vysvěcen v roce 1932 a jeho kněžská služba začala v Prachaticích. Jako farář pak působil v Kunžaku (1935-1936), Katovicích (1936-1942) a Česticích (1942).

zdroj: Václav Patera: Géniové církve a vlasti, Centrum dějin české teologie KTF UK v Praze

Kněz a hrdina

Pod krycím jménem Jouzínek se hned na počátku války aktivně zapojil do protinacistického odboje. Byl členem buňky Karel odbojové organizace ÚVOD. Na katovické faře se potkávali odbojářští kurýři a v případě potřeby tam nacházeli útulek. Otec Josef vystavoval falešné křestní listy, pomáhal falšovat přihlášky a odhlášky pobytu, sháněl potraviny a potravinové lístky pro odbojáře atd. Pomohl tím zachránit život řadě českých vlastenců. Za tuto činnost byl 5. srpna 1942 zatčen a po téměř tříletém věznění popraven ve věznici v severoněmeckém městě Brandenburg an der Havel pouhých 7 dnů před osvobozením věznice Rudou armádou. Před popravou hlasitě odpouštěl svým katanům a vyrovnán se svým údělem, odešel klidně do rukou Božích se slovy: „Jdu k svému Ježíši, umírám za svobodu svého národa a vlasti.“ Pochován byl do společného hrobu spolu s dalšími 33 popravenými spoluvězni. Prezident Václav Havel mu v roce 1995 udělil medaili Za zásluhy I. stupně.

Pamětní deska P. Josefa Jílka na katovickém kostele; Foto: P. Roman Dvořák

Je stále s námi

V Katovicích je památka P. Josefa stále udržována, neboť během svého působení si tento výjimečný farář natrvalo získal srdce svých farníků. Byl citově ohleduplný, diskrétní, uměl jednat s křesťany i nevěřícími, dokázal s lidmi mluvit jejich řečí a zároveň mluvil i svými skutky. Před několika lety bylo na katovické faře zřízeno Centrum P. Josefa Jílka, které zastřešuje nejrůznější aktivity, které připomínají jeho požehnanou činnost. Římskokatolická farnost Katovice připomněla 75. výročí popravy P. Josefa Jílka i letos. Dne 19. 4. 2020 proběhla mše svatá, při které připomněli osobnost P. Josefa Jílka. Mše byla vzhledem k nouzovému stavu bez přímé účasti lidu. Lidé také mohli položit květinu či zapálit svíčku u pamětní desky na katovickém kostele a v soukromí věnovat modlitbu P. Josefovi a všem, kteří položili svůj život za mír a svobodu.

Pokládání květin u pamětní desky P. Josefa Jílka dne 19. 4. 2020; Foto: Miroslav Čapek

Podrobné informace o P. J. Jílkovi najdou zájemci v knize „Světlá památka a odkaz pátera Josefa Jílka“, kterou napsal P. František Hroznata Janoušek a v roce 2008 vydalo nakladatelství Dauphin. Další informace najdete také v díle „Géniové církve a vlasti“ od Václava Patery.

 

Text: Petr Samec – zdroje: P. František Hroznata Janoušek: „Světlá památka a odkaz pátera Josefa Jílka“ a Václa Patera: „Géniové církve a vlasti“