Pouť ke cti patrona diecéze vyvrcholila setkáním s papežem Františkem

Audiencí u Svatého otce Františka vyvrcholila ve středu 13. prosince 2017 dopoledne pouť českobudějovického diecézního biskupa Vlastimila Kročila ke cti sv. Mikuláše, která se letos konala poprvé, týden po svátku tohoto patrona diecéze.

Součástí audience bylo i předání mikulášských perníků upečených dětmi z českobudějovického centra Arpida a ležáku požehnaného biskupem Kročilem počátkem září.

Otec biskup Vlastimil Kročil předal perníčky také mezi sociálně slabé rodiny v Římě. Děti je připravily 6. listopadu pod vedením trenéra brankářů u týmu HC České Budějovice Romana Turka a perníkářů společnosti REJ s.r.o. manželů Kosových v Plané nad Lužnicí, kteří sušenky a perníky dodali také pro Velvyslanectví ČR při Svatém stolci. Linku na výrobu perníků požehnal biskup Kročil v Plané letos 30. srpna.

Jako výraz úcty a vděčnosti obdržel Svatý otec také 122 atypických litrových lahví ležáku požehnaného biskupem Vlastimilem Kročilem 5. září. Pivo zrálo 90 dnů a papeži Františkovi jej předal Petr Dvořák, ředitel českobudějovického Budvaru n. p.

Českobudějovická diecéze si každoročně 6. prosince pro připomíná svého patrona a velkého dobrodince sv. Mikuláše z Bari. V průběhu letních měsíců mezi mými spolupracovníky dozrála myšlenka oslavit tohoto našeho patrona také jiným způsobem než slavnostní bohoslužbou. Proto vznikla velmi milá iniciativa, kterou jsem s radostí přijal za svou. Jedná se o „Adventní pouť ke cti sv. Mikuláše“ do Říma,  kterou letos poprvé uskutečníme právě týden po svátku tohoto patrona diecéze. Tato iniciativa nám otevírá možnost nových vztahů se Svatým Otcem Františkem, kterému chceme v rámci naší pouti poděkovat za jeho pastorační službu. Chci poděkovat poutníkům a všem, kdo se v rámci našeho regionu na této pouti podílejí. Zvláště pak zástupcům města České Budějovice, Jihočeského kraje, pivovaru Budvar n. p. a Velvyslanectví ČR při Svatém stolci,“ řekl otec biskup.

 

Program pouti doplnila modlitba s poutníky a obdarování potřebných

Po dopolední audienci u Svatého otce pokračoval program adventní pouti modlitbou otce biskupa s poutníky za město, kraj a diecézi v bazilice Svatého Kříže v Jeruzalémě, kde k poutníkům promluvil a všichni také společně uctili relikvii Svatého kříže, která se nachází v zdejší kapli. Otec biskup pak navštívil základní školu v klášteře řeholních sester svaté Terezie od Ježíše, kde předal perníkové Mikuláše určené zdejším školákům. Adventní koncert “Česko zpívá koledy” v papežské koleji Nepomucenum spojený s předáním požehnaných perníků pro chudé rodiny pak program adventní pouti završil.

Mezi cca 45 poutníky, kteří se setkali s papežem Františkem, byla také rodina Mikešů s postiženým synem Martinem a sestrou Lucií, kteří Svatému Otci předali vlastnoručně vyrobené perníčky z Arpidy. Dále byla na audienci přítomna nejstarší účastnice paní Jarmila Vrzáčková z domova pro seniory v Třebíči. Přání podívat se do Říma za Svatým otcem jí umožnil otec biskup, kterého oslovil letošní projekt Českého rozhlasu „Ježíškova vnoučata“. Cílem projektu je splnění nejrůznějších přání obyvatelům domovů pro seniory napříč naší vlasti.  Audience a následného charitativního programu se rovněž zúčastnili českobudějovický primátor Jiří Svoboda, člen krajského zastupitelstva František Konečný, ředitel Arpidy Marek Wohlgemuth, generální ředitel Budvaru Petr Dvořák, sládek pivovaru Adam Brož a velvyslanec ČR při Svatém stolci Pavel Vošalík. Velvyslanectví ČR při Svatém stolci převzalo nad celou iniciativou záštitu.

Mediální partner Adventní pouti ke cti sv. Mikuláše do Říma 13. 12. 2017 je Český rozhlas České Budějovice.

Další informace k proběhlé adventní pouti nabídne lednový diecézní magazín Setkání.