01.01.2018 [pondělí], kategorie: Události v diecézi

Tříkrálová sbírka startuje

Tříkrálová sbírka startuje
Tříkrálová sbírka v Č. Budějovicích 2017; snímek: Gabriela Nováková / Člověk a víra
1. ledna 2018

Peníze na pomoc potřebným ve městech i obcích v Česku vybírají od prvního ledna koledníci Tříkrálové sbírky. Celostátní akce Charity ČR se letos uskuteční poosmnácté a potrvá do 14. ledna.

V Českých Budějovicích požehná tříkrálovým koledníkům diecézní biskup Vlastimil Kročil dne 4. ledna. Průvod koledníků v čele se třemi králi na koních vyjde v 16.00 hod. z katedrály sv. Mikuláše směrem na náměstí Přemysla Otakara II., kde proběhne požehnání a další doprovodný program. Akce se koná s podporou primátora města.

Od roku 2000 lidé v Tříkrálových sbírkách přispěli pro seniory, matky s dětmi v tísni, rodiny v tíživé situaci či lidi bez domova víc než 1,13 miliardy korun.

"Koledníci Tříkrálové sbírky vyrážejí do ulic hned první lednový den. Lidem popřejí šťastný nový rok, zazpívají koledu, věnují drobný dárek a poprosí o příspěvek do zapečetěné pokladničky s logem Charity Česká republika," uvedl mluvčí Charity ČR Jan Oulík. Při loňské lednové sbírce jich do ulic vyrazilo víc než 60.000.

V Tříkrálové sbírce jsou lidé, kteří peníze darují, každý rok štědřejší. Přes 50 milionů korun se výtěžek přehoupl už v roce 2005, nad 75 milionů se dostal o sedm let později. Loni překonal stomilionovou hranici, vybralo se 104,4 milionu korun.

Výtěžek se podle Oulíka rozděluje podle pevně stanoveného klíče. Celkem 65 procent vybrané částky se použije na pomoc v obci či jejím okolí, kde dárci peníze věnovali. Dalších 15 procent sumy putuje na projekty v diecézi, pět procent na celostátní projekty a desetina na zahraniční pomoc. Zbývajících pět procent připadne na náklady a režii sbírky.

Dárci mohou přispět také zasláním dárcovské textové zprávy DMS KOLEDA 30 na číslo 87777. Pošlou tak 30 korun. Peníze je možné poukázat i na účet 66008822/0800 s variabilním symbolem 777.

Zdroj ČTK, Charita ČR

 
Ke stažení Ke stažení